امام حسين (ع) :
۞ پروردگارا... آن كه تو را نيافت، چه يافت و آن كه تو را يافت، چه از دست داد؟۞
Wednesday, 21 October , 2020
امروز : چهارشنبه, ۳۰ مهر , ۱۳۹۹ - 5 ربيع أول 1442
شناسه خبر : 6815
  پرینتخانه » اخبار تاریخ انتشار : ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴ |

تنهايي‌هاي يك مرد «عـادل»

تنهايي‌هاي يك مرد «عـادل»

پربيننده‌ترين برنامه تلويزيون ايران كه همواره حاشيه‌ساز بود، اين بار درگير چالش‌ها شده است .

عادل فردوسی پور

مي‌گويند برنامه ۹۰ آبروي تلويزيون ايران را حفظ كرده است؛ پربيننده‌ترين برنامه صدا و سيما به گواه مخاطبان روزهاي تلخ و شيرين بسياري را پشت سر گذاشته اما روحيه مطالبه‌گري خود را حفظ كرده است. برنامه‌اي كه عادل فردوسي‌پور، مجري آن است و همواره در سطحي بالاتر نسبت به بسياري از برنامه‌ها راه خود را ادامه مي‌دهد. آنچه درباره برنامه ۹۰ مي‌توان نوشت اينكه اين برنامه فارغ از جريان‌سازي‌ها جزو كم حاشيه‌ترين برنامه‌هاي تلويزيوني بوده و اخبار كمي درباره پشت صحنه آن در رسانه‌ها منتشر مي‌شود.

عادل فردوسی پور

در ساليان گذشته اين برنامه راه درست خود را ادامه داده و جزو برنامه‌هايي است كه بيشترين تعداد پيامك دريافتي را دارد. بيشترين تصميمات در فدراسيون فوتبال نيز پس از اين برنامه گرفته مي‌شود و به نظر مي‌رسد تعريف دقيق رسانه را مي‌توان برنامه ۹۰ دانست. اين برنامه كه از برنامه‌هاي خارجي الگو گرفته، روند مناسبي را در افشاگري آغاز كرد و بسياري از فسادهاي فوتبال را از بين برد، پليدي‌ها را پاك كرد و خاطرات متعددي ساخت. هنوز بسياري از كارشناسان و فوتباليست‌ها دوست دارند روزي ميهمان اين برنامه تلويزيوني شوند و با وجود آنكه مخاطبان صدا و سيما به دليل گسترش فضاي مجازي روز به روز كمتر مي‌شوند اما اين برنامه مقبوليت عمومي دارد و مورد توجه مردم قرار مي‌گيرد. برنامه‌اي كه سال‌هاست دوشنبه شب‌هاي فوتبال‌دوستان را مي‌سازد و براي آن‌ها آيتم‌هاي جذابي را تهيه كرده است. فردوسي‌پور در ساليان گذشته با تغيير و تحولاتي كه در ريتم برنامه ۹۰ انجام داده، آن‌ را مطابق با سليقه مخاطبان پيش مي‌برد و البته آزمون و خطاهاي مختلفي را نيز در اين راه انجام داده است. به عنوان مثال آيتم‌هايي مانند دوربين ۹۰ كه ويديوهاي مخاطبان را دريافت مي‌كرد، صداي ۹۰ كه سوالات مردم را مطرح مي‌كرد و به آن پاسخ مي‌داد، ايران ۹۰ كه به نقاط كمتر ديده شده ايران سفر مي‌كرد و جذابيت‌هاي فوتبالي شهرها را به نمايش مي‌گذاشت و موزيك ۹۰ كه از آهنگسازان درخواست مي‌كرد موسيقي‌هاي مختلفي براي برنامه بسازند از اين برنامه حذف شده و جاي خود را به آيتم‌هاي ديگر داده است.

آيتم‌هايي مثل ۹۰ درجه،‌ آناليز و لژيونرها نيز كه مدت‌ها به شكل‌هاي مختلفي در اين برنامه به نمايش در مي‌آمدند با تغيير در ظاهر خود، به جذاب‌ترين بخش‌هاي اين برنامه تبديل شده و مخاطبان ويژه خود را دارند. علاوه بر اين‌ها فردوسي‌پور همواره تلاش كرده در مناسبت‌هاي مختلف از چهره‌هاي غيرفوتبالي استفاده كند و تنوعي در برنامه‌اش بدهد. چهره‌هايي مثل محسن تنابنده، احمد مهران‌فر، سروش صحت، رامبد جوان، حبيب رضايي، شهاب حسيني و جناب خان از جمله شخصيت‌هايي هستند كه در برنامه ويژه ۹۰ حاضر شده و درباره مسائل مختلفي صحبت كرده‌اند. هوش بالاي عادل فردوسي‌پور باعث شده برنامه ۹۰ جذاب‌ترين برنامه صدا و سيماي ايران باشد، آبروي تلويزيون را حفظ كند و بر كم شدن تعداد مخاطبانش سرپوش بگذارد. بسياري از مديران فعلي و پيشين تلويزيون ايران به اين برنامه مي‌نازند و آن را در زمره افتخارات خود قرار مي‌دهند. اما اين روزها جدايي محمد حسين ميثاقي از برنامه ۹۰،‌ حاشيه جديدي را براي اين برنامه به همراه داشته و اتفاقاتي را در پشت صحنه به وجود آورده كه در پرونده امروز به آن مي‌پردازيم. پربيننده‌ترين برنامه تلويزيون ايران بدون شك به راه خود ادامه خواهد داد حتي اگر چهره‌هاي محبوب از آن جدا شوند، قهرمان اين برنامه عادل فردوسي‌پور است؛مجري اي كه نشان داده مخاطب را مي‌شناسد و مي‌داند براي بالا رفتن كيفيت برنامه خود بايد چه كند.

اختلافات بنیادین عادل با مدیر شبکه سه

تغییر و تحول در سازمان صدا و سیما به امری بدیهی تبدیل شده، در سال های اخیر بارها مدیران از شبکه‌ای به شبکه دیگر تغییر مکان داده‌اند و همچنان شایعاتی درباره تغییر و تحولات شنیده می‌شود. جابه‌جایی‌هایی که به طور عمده با هدف بهبود کیفیت برنامه‌های تلویزیونی انجام می‌شود اما گاه اتفاقاتی را باعث می‌شود که عجیب است. همه آنها که برنامه ۹۰ را پیگیری می‌کنند، می‌دانند که علی‌اصغر پورمحمدی، یکی از حامیان اصلی برنامه ۹۰ بود اما او به طور ناگهانی به عنوان قائم‌مقام سازمان انتخاب شد تا رییس پیشین سازمان بسیج صدا و سیما به عنوان جایگزین او انتخاب شود. حضور علی فروغی در شبکه سوم سیما با انتقاداتی همراه بود اما آن چه باعث شد نامش بیش از پیش مطرح شود، واکنش او به پخش نشدن آیتم مربوط به احتمال تبانی نساجی در دیدارهای سال گذشته خود با برخی از تیم‌های لیگ یکی بود.

ماجرا این بود که عادل فردوسی‌پور یکی از برنامه‌های ۹۰ را زودتر به پایان برد تا اعتراض خود را به فشارها علیه پخش آیتم مربوطه نشان دهد. انتقادات خبرگزاری برنا از این موضوع واکنش تند فروغی را در پی داشت و او در این باره پستی را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت: «دلیل اصلی نپرداختن به اتفاقات مشکوک فوتبال و پرونده مشکوک به تبانی در لیگ (که البته این‌طور نبوده)، فشار جدی برخی مسئولان دولت برای نپرداختن به این موضوع در سطوح مختلف سازمان است. به عبارت بهتر خبرگزاری رسمی دولت در حالی رسانه ملی را محکوم به بایکوت در این موضوع در فوتبال می‌کند که دلیل اصلی تجدید نظر رسانه ملی در پرداختن به این موضوع، درخواست مصرانه و فشارهای مقامات دولتی تا دقایقی مانده به آنتن بوده است. حالا سوال اینجاست که چطور می‌شود که دولت موضوعی را از صداوسیما مطالبه کند و بعد از اجابت درخواستش، رسانه رسمی آن مجموعه، به دلیل اجابت تقاضای همان مجموعه تخریب و توهین را در دستور کار خود قرار دهد؟! این تفاوت در سیاست‌های اعمالی و اعلامی، برای چیست؟»

شنیده‌های «قانون» البته نشان می‌دهد فروغی نیز در پخش نشدن این آیتم نقش داشته و او دستور مستقیم داده تا آیتم مربوط به تبانی نساجی روی آنتن نرود. اختلافات او با فردوسی‌پور نیز از همین جا آغاز شده و گفته می‌شود اختلافات بنیادین این دو نفر باعث شده مجری محبوب برنامه‌های تلویزیونی در گفت‌وگو با اطرافیانش، گلایه‌هایی را درباره فروغی بکند. ماجرای جدایی محمدحسین میثاقی از برنامه ۹۰ نیز به هیزم اختلافات این دو نفر آتش زده و به آن شدت بخشیده است. جالب است بدانید اطرافیان فردوسی‌پور ترجیح می‌دهند در این باره سکوت کنند و تنها به گفتن یک جمله اکتفا می‌کنند: «اختلافات اساسی دارند.» به هر ترتیب به نظر می‌رسد سلیقه علی فروغی از سلیقه فردوسی‌پور که سال‌هاست محبوب‌ترین برنامه تلویزیونی را می‌سازد، فاصله بسیاری دارد. از سوی دیگر فردوسی‌پور نشان داده در مقابل فشارها ایستادگی می‌کند و اجازه دخالت به هیچ‌کس را در برنامه‌اش نمی‌دهد. او تا امروز ایستادگی کرده اما مشخص نیست در روزهای آینده روی آنتن در این باره صحبتی نکند، اتفاقی که پیش از این نیز بارها رخ داده است.

جدایی از یار و همراه قدیمی

محمدحسین میثاقی، گزارشگری است که در سال‌های گذشته به یار غار عادل فردوسی‌پور تبدیل شده و در برنامه‌های مختلف با او همراه بوده است. میثاقی به دلیل تسلط به زبان انگلیسی و شور و هیجانی که در اجراهای خود دارد همواره مقبولیت خوبی در عامه مردم دارد و حتی برخی اعتقاد دارند او دومین گزارشگر محبوب ورزشی تلویزیون است. زندگی فعلی میثاقی بدون شک حاصل شانس و تیزهوشی مجری برنامه ۹۰ است. فردوسی‌پور توانایی‌های میثاقی را از گزارشگری بازی‌های شیرین فراز کرمانشاه انتخاب کرد و به تدریج او را در بیشتر برنامه‌های تلویزیونی جا داد؛ به طوری‌ که این مجری توانمند اجرای برنامه فوتبال ۱۲۰ را با تهیه کنندگی عادل فردوسی‌پور در شبکه ورزش روی آنتن برد و موفق بود. با شروع فصل جدید برنامه ۹۰ اما خبری از محمدحسین میثاقی نبود؛ در حالی‌ که این دو نفر در سایر برنامه‌ها مثل فوتبال برتر مشکلی با یکدیگر نداشتند و همکاری می‌کردند. همین موضوع باعث شد شایعاتی درباره جدایی میثاقی از فردوسی‌پور شکل بگیرد؛ شایعه‌ای که با سکوت مجری برنامه ۹۰ همراه بود اما از سوی میثاقی تکذیب شد. او در این باره گفته بود: «مگر می‌شود آدم با رفیق و همکار و استاد خودش که سال های زیاد با او کار و زندگی کرده است، قطع همکاری کند و از او جدا شود؟ بارها و بارها از نقشی که عادل فردوسی‌پور و حمایت‌هایش در زندگی من داشته صحبت کردم؛ به هیچ عنوان از برنامه نود جدا نشده‌ام. منتهی به خاطر مشغله کاری دیگر نمی‌توانم مثل گذشته برای گزارش‌های مختلف کار کنم.»

این اما پایان ماجرا نبود، شایعاتی در این باره به گوش‌مان رسیده که نشان می‌دهد با وجود تکذیب میثاقی، اصل خبر درست است. عادل فردوسی‌پور پیش از این نیز وقتی با جواد خیابانی به اختلاف خورد، ترجیح داد سکوت کند و هرگز درباره اختلافش با او صحبتی نکرد. خیابانی البته بارها این موضوع را تکذیب کرد اما بسیاری از هواداران می‌دانند این دو نفر با یکدیگر اختلاف اساسی دارند و به قولی آبروداری می‌کنند. ماجرای اختلاف محمدحسین میثاقی با فردوسی‌پور نیز از سوی نزدیکان عادل تایید شده است. برخی از آنها معتقدند اصل اختلاف به دخالت‌هایی مربوط می‌شود که علی فروغی، مدیر شبکه سه سیما پشت پرده همه آنهاست. گفته می‌شود فروغی با وعده‌هایی که به میثاقی داده، او را از برنامه ۹۰ جدا کرده و اجرای برنامه فوتبال برتر را به او سپرده است. برخی دیگر نیز ماجراهایی را مطرح می‌کنند که چون تایید نشده‌اند، ذکر آنها اخلاقی نیست اما آن چه قطعی به نظر می‌رسد این که فردوسی‌پور و میثاقی اختلافاتی دارند و این ماجرا ممکن است به قیمت پایان همکاری این دو نفر باشد؛ هر چند که مجری برنامه ۹۰ همچنان در این باره سکوت می‌کند و حرفی درباره دلایل اختلافاتش نخواهد زد. جالب است بدانید فردوسی‌پور حتی به دوستان نزدیکش نیز درباره دلایل اختلاف با میثاقی حرفی نزده و ترجیح می‌دهد در این باره سکوت کند و آن را به زمان بسپارد. هر چند که میثاقی در آخرین گفت‌وگوی خود قول اجرای چند آیتم را داده اما به نظر می‌رسد تا زمانی‌که اختلافات حل نشود، او به برنامه ۹۰ بازنمی‌گردد.»

منبع: روزنامه قانون

 

به اشتراک بگذارید

*

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.