خانه / اخبار / دست پر راديو در تابستان ۹۷

دست پر راديو در تابستان ۹۷

شبكه هاي مختلف راديويي با ۱۸۷ عنوان و ۴۷۵۰ دقيقه برنامه در فصل تابستان در كنار مخاطبان اين رسانه گرم اند.

برنامه های رادیو

به گزارش هنرصدا به نقل از روابط عمومي رسانه ملي، از بين برنامه هاي تابستاني حوزه راديو، نمايش هاي راديويي با معرفي آثار گردشگري در ايران و «موج جووني» با اجراي حسن اسماعيل پور، با هدف تحقق شعار سال قابل توجه است.

۱۴ شبكه راديويي، برنامه هايي را براي ايام تابستان تهيه و توليد كرده كه جزئيات آن ها به شرح زير است:

راديو ايران:

راديو ايران با ۱۹ عنوان برنامه گروه ورزش و تفريحات قرار است مسابقه اي را با تلاش مخاطبان در برنامه «صبح جمعه با شما» اجرا كند. همچنين اين برنامه كه هر هفته صبح هاي جمعه پخش مي شود علاقه منداني دارد كه گاهي موفق به شنيدن آن نمي شوند به همين منظور، به صورت گزيده و گلچين عصرهاي جمعه يك ساعت و در طول هفته منتخبي ۱۰ دقيقه اي از صبح جمعه براي اين علاقه مندان پخش مي شود.

توليد مجله طنز راديويي كه در آن فضاي يك تحريريه شبيه سازي شده است، در عصرهاي پنجشنبه متناسب با نياز مخاطب و با نگاهي انتقادي به موضوعات اجتماعي از ديگر برنامه هاي اين گروه است.

«باشگاه ستاره ها» با رويكردي تعاملي با چهره هاي حوزه هاي مختلف گفت و گو مي كند.

«پارك ساعي» نيز برنامه اي است كه برترين هاي مسابقه «يك، دو، صدا» در آن حضور دارند و در برنامه تابستاني قرار است برندگان بخش «برپاخند» در اين مسابقه برنامه هايي براي «پارك ساعي» داشته باشند.

ضمن اينكه برنامه طنز كوتاه«جارچي » نيز هر روز صبح از راديو ايران پخش خواهد شد.

گروه فرهنگ و انديشه در برنامه «تالار آيينه» كه روزهاي يكشنبه و سه شنبه پخش مي شود، كتاب هايي درباره مديريت اوقات فراغت، همچنين رمان ها و داستان هاي برگزيده معرفي مي كند.

همچنين «فرهنگ مردم» به معرفي بازي هاي محلي مي پردازد و در «كافه هنر» درباره كلاس هاي فرهنگي، برنامه هاي فرهنگسراها در تابستان، كتابخواني و مكان هاي گردشگري صحبت مي شود.

برنامه روزانه «نيشدارو» با موضوع چگونگي گذراندن اوقات فراغت شوخي مي كند و به ترويج فرهنگ صحيح اين اوقات مي پردازد و در «حوض نقره» فيلم هاي فاخر ايراني معرفي مي شود.

ضمن اينكه در برنامه هاي «راه شب » موضوعات كتابخواني، گردشگري داخلي، معرفي اماكن فرهنگي، موزه ها با هدف بازديد و كنكاش مخاطبان از اين اماكن و براي پر كردن اوقات فراغت آنان مطرح مي شود.

گروه جامعه در برنامه «ردپاي حادثه» پرونده اي در خصوص اوقات فراغت تشكيل داده است. ضمن اينكه در «ايران را بشنويم» با مسئولان حوزه اوقات فراغت گفت و گو خواهد شد.

برنامه «ميزبان» كه با تلاش گروه دانش و اقتصاد تهيه مي شود، با حضور كارشناسان ميزگردي درباره مدارس فوتبال برگزار مي كند.

دو برنامه «نمودار» و «خاص باشيد» به موضوع كارآفريني و كارگاه هاي آموزشي تفريحي مي پردازد و موضوعات كلاس هاي ايده پردازي، طرح مهارت آموزي در برنامه روزانه «رهاورد» مطرح مي شود.

«سياره آبي» برنامه تخصصي محيط زيست به طبيعت گردي مسئولانه و«راهي به آبادي» به معرفي جاذبه هاي گردشگري روستايي به دانش آموزان مي پردازد.

ضمن اينكه برنامه «ايرانشهر» از برنامه هاي فاخر و ارزشمند عصرگاهي راديو ايران است كه با نقش آفريني «كمال همنشين» هر روز عصر به مدت دو ساعت ارتباطي صميمي با مخاطبان برقرار مي كند.

«ايرانشهر» مطابق برنامه ريزي هاي انجام شده برنامه اي تعاملي است و هر روز به يكي از نقاط كشور سفر مي كند و با هنرمندي تيپ هاي شناخته شده خود صداي راديو ايران را به گوشه و كنار كشور مي رساند.

راديو فرهنگ:

راديو فرهنگ با ۲۸ برنامه گروه ادب و هنر اين شبكه راديويي براي دانش آموزان مقطع دبيرستان مسابقه فرهنگي و علمي «موج ۱۰۶» را برگزار مي كند، آموزش داستان نويسي در «پاتوق داستان »، شرحي مختص، كلي و عام از شاعر و شعر نو آن(نيمايي) و پخش آن آهنگ و موسيقي در «نغمه هاي نيمايي »، خوانش داستان هاي شيرين و طنز و معرفي مختصر نويسنده در «كاغذ كاهي »، مروري بر ادبيات و شعر ايران در «هواي تازه» و گفت و گو با پيشكسوتان راديو، باهدف قدرداني از آن ها در «ديدار در راديو» از ديگر برنامه هاي اين گروه است.

ضمن اينكه «چهار باغ» برنامه اي با مضمون شعر و موسيقي با موضوع شعرخواني شنوندگان و پخش ترانه هاي مناسب از گروه پخش و نظارت تا بيستم شهريور پخش مي شود.

گروه فرهنگ و جامعه با برنامه هاي «صبح به وقت فرهنگ» ،«هفت كوچه» ،«ردپا» و «ترانه باران» به معرفي فرهنگ مناطق مختلف ايران و معرفي بازي هاي محلي و سفر و گردشگري مي پردازد.

گروه تاريخ و انديشه با برنامه هاي «شنيدني هاي تاريخ انقلاب»، «با فرهنگ سفر كنيم »، «فكرانه» برنامه آموزشي فلسفه براي كودكان، «كافه نيم روز»، «پنجاه و هفت، نود و هفت»، «سياه و سفيد» سعي مي كند اوقات خوبي را براي شنوندگان فراهم كند.

گروه كتاب براي آشنايي كودكان و تشويق آن ها به كتاب و كتابخواني و ترويج سفر برنامه هاي «راديو كتاب»، «كتابك» و سفر نامه خواني را پخش مي كند.

«ساعت موسيقي »، «نغمه هاي ايراني »، «گام هاي گمشده»، «لبخند زندگي»، «نمايش هاي ايراني و خارجي فرهنگي»، «ايل بانگ» و «گفتارش» از برنامه هاي توليد و تامين اين شبكه راديويي است.

راديو تهران:

راديو تهران با ۹ عنوان برنامه گروه تهران و رويدادها با برنامه «تهران من» باهدف افزايش حس تعلق و خودباوري مردم تهران نسبت به تهران فعاليت مي كند.

«گفتاورد» با آسيب شناسي اوقات فراغت و «خانه ما» به منظور برنامه ريزي خانواده و والدين براي غني سازي اين اوقات براي سفرهاي دسته جمعي با تاكيد بر ايران گردي از گروه اخلاق و زندگي شهروندي است كه شنيده مي شود.

«پارك شهر» مجله راديويي با رويكرد اطلاع رساني باهدف ايجاد فضاي اميد بخش در استان تهران، «نقطه سر شب» اطلاع رساني از رويدادهاي هنري مانند سينما، تئاتر و موسيقي به منظور غني سازي اوقات فراغت، «تهرانك» برنامه اي تركيبي نمايشي با موضوع حقوق شهروندي؛ «صفر بيست و يك» اجراي مسابقه راديويي با سوالاتي طنز و لطيفه خواني و «راديو ها روشن» همه چيز درباره زندگي شهري، قطعات كوتاه نمايشي طنز در باره مزاحمت هاي شهري براي داشتن يك زندگي آرام از ديگر برنامه هاي اين شبكه راديويي است.

راديو قرآن:

راديو قرآن با ۷ عنوان برنامه «قرآن كتاب زندگي» كارگاه آموزشي حفظ قرآن ويژه طرح ملي حفظ قرآن كشوري بشارت ۱۴۵۲ با موضوع حفظ جزء سي از سوره زلزال تا ناس است كه هر روز به جزء پنجشنبه و جمعه ها تا سي و يكم مرداد ماه پخش مي شود.

برنامه «قرآن كتاب زندگي» برنامه ميداني از بقاع متبركه استان تهران است كه با موضوع طرح تابستاني راديو قرآن، به بررسي روايي ترجمه و تفسير جزء ۳۰ قرآن كريم در «كارگاه ترجمه»، حفظ جزء ۳۰ ويژه كودك و نوجوان در «هديه هاي آسماني » مي پردازد.

برنامه «اكسير» در قالب جنگ و آيتم هاي جذاب مسابقه با هدف پخش تلاوت از قاريان صاحب سبك و تأثيرگذار به مباحثي چون آموزش تحليل و بررسي تكنيك ها و فنون تلاوت، ميزان بديع بودن شيوه تلاوت نسبت به ساير سبك ها به ارتقاء سطح علمي تلاوت مخاطبان مي پردازد.

برنامه «مهر تابان» در قالب جنگ صبحگاهي با محور قرار دادن سوره هاي ناس، فلق، اخلاص، مسد و …. منعطف با طرح تابستاني راديو قرآن به پخش فرازهاي تلاوت و فواصل قرآني مي پردازد.

راديو جوان:

راديو جوان با ۲۲ عنوان برنامه گروه جامعه با برنامه صبحگاهي «جوان ايراني سلام»، «كيلومتر ۸۸» بررسي راهبرد رهبري در تمدن سازي با رويكرد فرهنگي اقتصادي و علمي و فناوري، «فصل اول» بيان مسائل و مشكلات اجتماعي، «دايره» با موضوع ازدواج جوانان سعي مي كند اوقات فراغت مخاطبان خود را به خوبي پر كند.

«جوان گشت» با هدف گردشگري و توريسم، «كاوشگر» بيان مباحث روز علمي، دو برنامه «كيفيت برتر» و «نبض» معرفي كالاي با كيفيت ايراني، «فوق برنامه» ارائه بهترين راه هاي درس خواندن، «راديو همراه» با موضوع بازار موبايل، «راديو چي» توجه به موضوعات جزئي ولي مهم كه از نظر دور مانده «دنگ و دونگ» برنامه اي طنز نمايشي و «موج جووني» درباره ي تحقق شعار سال ازگروه دانش پخش مي شود.

گروه تفريحات با برنامه هاي طنز اجتماعي – نمايشي «جمعه من»، «دو كلام حرف يواش» به بررسي مشكلات و مسائل جوانان با زبان طنز مي پردازد.

همچنين «توپ» طنز ورزشي و «اما ورزش»، «جام جواني»، «راهكار» و «چهار چهار دو» به منظور  بررسي خبرها و تحليل رويدادهاي ورزشي پخش خواهد شد.

دو برنامه «عصر من» و «شمارش معكوس» از گروه انديشه به فرهنگ و هنر و تربيت فرزندان مي پردازد.

راديو ورزش

راديو ورزش با ۱۱ عنوان برنامه اين شبكه راديويي با رويكرد تهيه و توليد برنامه هايي با محتواي طنز ورزشي، مسابقه، اطلاع رساني و اخبار، برنامه هاي كوتاه و جذاب ورزشي و همچنين پر كردن اوقات فراغت هم وطنان به استقبال تابستان رفته است. ۴

برنامه جديد ورزشي با عناوين “مهربانو” معرفي چهره هاي موفق ورزش بانوان ، “ورخند”بيان حاشيه هاي جذاب ورزشي به صورت طنز، “شبي ديگر” اطلاع رساني رويدادهاي ورزشي و دورهمي رشته هاي مختلف ورزشي، پس از پايان مسابقات جام جهاني با ايجاد فضايي مفرح و گفت و گوهاي خودماني، به صورت دوسويه با مردم و “جام بيست ويكم” تحليل و كارشناسي جام جهاني (دستاوردهاي اقتصادي، ورزشي و سياسي و…) از منظر جامعه شناسي ورزش و نقش فوتبال در ايجاد شادي و نشاط اجتماعي، در ايام تعطيلات تابستاني از راديو ورزش پخش مي شود.

«صبح و ورزش» برنامه ۱۰۰ دقيقه اي با مووضوع اطلاع رساني، اخبار و بازتاب رويدادهاي ورزشي به همراه تحليل و كارشناسي مو شكافانه، “هميشه با ورزش” تحليل وضع موجود و نقش سازمان ها و نهادهاي مختلف در پركردن اوقات فراغت و ارائه راه كار، «گلچين» ويژه برنامه ۱۱۰ دقيقه اي تفريحي – سرگرمي با آيتم هاي متناسب با فصل تابستان «نيمكت » برنامه ۸۰ دقيقه اي با رويكرد تفريحي سرگرمي در قالب طنز و نمايش، «مجله ورزش هاي آبي » برنامه اي ۵۰ دقيقه اي براي گسترش ورزش قهرماني و حرفه اي « ورزش و نوجوانان » برنامه ۳۰ دقيقه اي با رويكرد ترويج ورزش در گروه سني نوجوان و اطلاع رساني به خانواده ها براي غني سازي اوقات فراغت در تابستان از ديگر برنامه هاي شاخص اين شبكه راديويي است ضمن اينكه جمعه ها، ساعت ۱۲:۰۵ با هدف نشست صميمانه با كوهنورداني كه به قلل مرتفع ايران و جهان صعود داشته اند، داستان يك صعود شنيده مي شود كه براي دوست داران طبيعت و علاقه مندان به ورزش كوهنوردي، قطعا جذاب خواهد بود.

راديو سلامت:

راديو سلامت با ۱۴ عنوان برنامه اين شبكه راديويي ماجراهاي شنيدني مادر بزرگ و نوه را عصرهاي پنجشنبه در مجله «عصرتون سلامت» و ماجراهاي من و همسايه ام با موضوع اخلاق شهروندي جمعه ها در «كوچه سلامت پلاك ۱۰۲» و خانواده آقاي نشاط در «بفرماييد سيب» ر ا جمعه ها پخش مي كند.

«پشت پلك صبح» مجله شبانگاهي با طراحي آيتم هايي همچون ايستگاه ترانه با هدف معرفي موسيقي هاي متناسب با فصل تابستان، چكاوك(سفرنامه) با هدف اينكه سفر را بهانه اي براي دوستي با طبيعت و طبيعت گردي بدانيم، ياد كتاب مدرسه با هدف سرگرمي و ايجاد نشاط در جمع خانواده با نگاه نوستالژيك به دوران درس و مدرسه و حسي كه تابستان و فراغت از تحصيل به ما ميداد، شبگرد كوچه هاي آبادي(دلنوشته هايي براي تلاشگران عرصه كشاورزي در تابستان)/،ساحل و دريا(با هدف بيان نكات آموزشي و ايمني براي پيشگيري از حوادث مانند غرق شدگي) كه هر شب پخش مي شود. «صبح و زندگي» مجله صبحگاهي است كه در آن آيتم هاي تابستاني همچون صبحانه محلي استان هاي مختلف، يك دو سه ورزش درجهت ترويج فعاليت هاي ورزشي روزانه ديده شده است. در برنامه هاي «غذا سلامت زندگي »و «دارچين» نكات لازم براي تغذيه درست در سفرهاي تابستاني آموزش داده مي‌شود. همچنين از پارك هاي شهر تهران جهت ترويج ورزش هاي گروهي و خانوادگي برنامه «ورزش همگاني » پخش مي شود. «افق روشن» ،«مجله پزشكي» ،«مسابقه اف ام ۱۰۲»، «تپش مهر» به ارائه موضوعات متناسب فصل تابستان همچون گردشگري، مشكلات شايع در سفر، افزايش آگاهي درباره سبك زندگي سالم و اطلاع رساني در خصوص فعاليت هاي بسيجي حوزه سلامت در قالب گروههاي جهادي در تابستان مي پردازد.

همچنين چون اكثر سفرهاي خانوادگي در ايام تابستان صورت مي پذيرد دو برنامه «۳۰-۶۰» و «زنگ سفر» به ارائه راهكارهاي مناسب در خصوص سفري ايمن و بهداشت سفر مي پردازد.

راديو گفتگو:

راديو گفت و گو با ۷ عنوان برنامه اين شبكه راديويي با موضوع آسيب شناسي اوقات فراغت گفت و گوهايي اجتماعي را تدارك ديده است. همچنين گروه تاريخ و فرهنگ با برنامه «ارغنون» به آسيب شناسي حوزه موسيقي كشور، «آهوانه» با دعوت از نوازندگان و خواننده هاي اين حرفه به بررسي موسيقي اقوام مختلف ايراني مي پردازد و در برنامه «چكاوك» موسيقي هاي فاخر و شعر خواني پخش مي شود.

ضمن اينكه در «رواق تماشا» آثار تاريخي و مراكز گردشگري معرفي مي شود.

«مسابقه توقف ممنوع» مسابقه دانشجويي با آيتم ها و بخش هاي متنوع است كه از گروه سياسي و اجتماعي اين شبكه راديويي پخش مي شود. اين برنامه به منظور افزايش سواد رسانه اي خانواده ها با تمركز بر حضور در فضاي مجازي به ويژه در فصل تابستان و در اوقات فراغت برنامه تعاملي «هشتگ گفت و گو» تهيه شده است.

راديومعارف:

راديو معارف با ۷عنوان برنامه يكي از برنامه هايي كه به مناسبت آغار تابستان و ايام اوقات فراغت نوجوانان و جوانان از امواج فضيلت و فطرت پخش مي شود؛ برنامه” جام جواني” است. اين برنامه هر روز با معرفي يك شهيد ورزشكار به تبيين دلاورمردي هاي اين غيورمردان مبارز مي پردازد. حجت الاسلام رسول پور در اين برنامه روايتگر زندگي شهداي قهرماني مي شود كه علاوه بر اينكه با خون پاكشان درخت اسلام را تنومند كرده اند از ورزشكاران و قهرمانان اين ديار هم محسوب مي شدند. حجت الاسلام و المسلمين محمد علي پور متقي كه به عنوان داور ليگ فوتبال فعاليت مي كند به عنوان كارشناس مباحثي را مطرح مي كند.

ره‌توشه اين راديو براي مسافران سرزمين وحي برنامه گفت و گويي “مسافر قبله” است كه هم زمان با آغاز موسوم حج ابراهيمي اهميت و اسرار حج را بازگو مي كند. بررسي بركات و مسائل اقتصادي حج، بررسي ظرفيت‌هاي كلان و بين‌المللي حج، بررسي اهميت، اسرار و معارف حج، بررسي جايگاه حج در آيات و روايات از جمله موضوعاتي است كه با كارشناسي حجج اسلام رضايي، قاضي عسگر، نصري، نجفي روحاني و به آن پرداخته مي شود.

سواد رسانه اي با تاكيد بر آسيب هاي افراط و تفريط در فضاي مجازي در «سايه روشن»، مسابقه نماز و نماز خواني با موضوع روش دعوت فرزندان به نماز در «معراج»، بيان مهارت هاي حل مسئله و چالش در «كليدهاي خوشبختي»، فرصت ها و تهديدهاي اوقات فراغت فرزندان در «خانه مهر»، ترويج گردشگري و ايران گردي در «مهربان باشيم» از ديگر برنامه هاي اين شبكه راديويي در ايام تابستان است.

راديو صبا:

راديو صبا با ۵ عنوان برنامه اين شبكه راديويي با برنامه «عصر صبا» به مشاغل، تفريحات و گردشگري، «زنگ صبا» معرفي بازي هاي محلي، « صباي ورزشي» ورزش و تفريحات، مسابقه «همپاي صبا» و «زير چتر ترانه» به موسيقي و ترانه مي پردازد. راديو نمايش و ۳۶ عنوان برنامه و نمايش راديويي اين شبكه راديويي با بازي هنرمندان توانمند خود دو برنامه تركيبي نمايشي «گيومه» با موضوعات اجتماعي ، و «صبح چهار فصل» كه موضوعات اجتماعي را به صورت طنز بيان مي كند، پخش مي كند.

نمايش هاي «رستوران صداقت»، «آبليمو »، «زنگ هاي بي چرخ»، «بحران بيسكوئيت در منزل ما»، «ميامي»، «سيلك»،«نقش جهان»، «سلطانيه»، «قلعه رود خان»، «توت فرنگي»، «بازار تبريز»، «سازه آبي شوشتر»، «مير چخماق»، «من و اردشير خان گراز دست»، «فوتبال قجري»، «شهر سوخته»، «ارك بم»، «چغازنبيل»، «ده دشت»،«شيخ صفي»، «گنبد كاووس»، «تپه زاغه»، «تپه هگمتانه»، «قلعه ميبد»، «كلات نادري»، «تخت سليمان»،«رسكت»، «ميل ميلون»،«سعد السلطانيه»،«قره كليسا»،«فلك الافلاك»، «مردي به دنبال حقيقت»، «صحت يا ناخوشي سنجر خان»، «داماد سعادتمند» به معرفي آثار تاريخي و گردشگري مي پردازد.

راديوهاي «تلاوت»، «آوا» و «پيام» نيز در بخش هايي به موضوع تابستان و اوقات فراغت مي پردازند.

هنرصدا/ حامد بهجتی

درباره admin

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های ستاره دار را پر کنید. *

*

*