Thursday, 18 August , 2022
امروز : پنج شنبه, ۲۷ مرداد , ۱۴۰۱ - 21 محرم 1444
شناسه خبر : 35131
  پرینتخانه » اخبار, برنامه های رادیو, رادیو ایران تاریخ انتشار : 08 تیر 1401 - 12:43 |

جستجوی واژه «ایران» در اشعار اسدی توسی و سنایی غزنوی در رادیو ایران

جستجوی واژه «ایران» در اشعار اسدی توسی و سنایی غزنوی در رادیو ایران

برنامه «پارسی گویان» این هفته پنجشنبه نهم تیر ماه، با حضور محمدجعفر محمدزاده به بررسی واژه «ایران» دراشعار اسدی توسی و سنایی غزنوی می‌پردازد.

به گزارش هنرصدا به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، برنامه «پارسی گویان» پنج شنبه‌ها ساعت ۱۶:۰۰ با محوریت پاسداشت زبان فارسی از رادیو ایران پخش می‌شود.

زهرا صالحی تهیه کننده برنامه «پارسی گویان» بیان کرد: این هفته پنجشنبه با حضور محمدجعفر محمدزاده به  بررسی واژه «ایران» دراشعار اسدی توسی و سنایی غزنوی خواهیم پرداخت.

وی ادامه داد: ازشعر سنایی برمی‌آید او به تمام دانش های زمان خود آگاهی و آشنایی و در برخی تبحر و استادی داشته است.

سنایی طی عمر خود سه حالت شخصیتی گوناگون پیدا کرده است. اول مداح و هجاگوی بوده، بعد از آن به وعظ و نقد اجتماعی روی آورده و دست آخر عاشق و قلندر و عارف شده است. او تا آخر عمر گرفتار این سه حالت بوده است.

صالحی افزود: همچنین ابونصر علی بن احمد معروف به اسدی طوسی، نویسنده،‌ شاعر و لغت‌شناس بزرگ ایرانی است که در قرن پنجم هجری زندگی می‌کرده است. خدمت بسیاری به ادبیات فارسی کرده است و از جمله آثار وی می‌توان به کهن‌ترین دست‌نویس فارسی موجود،‌ نخستین واژه‌نامه‌ی فارسی به نام لغت فرس و سرودن گرشاسپ‌نامه اشاره کرد.

صالحی اظهار داشت: بعد از بررسی واژه «ایران» در اشعار این دو شاعر گفتگویی با دکتر نجمه دری استاد دانشگاه تربیت مدرس خواهیم داشت.

این‌ تهیه‌کننده در پایان تصریح کرد: در قسمتی از این برنامه فرزانه شکراللهی کارشناس ادبیات بخش هایی از شاهنامه را می خواند.

«پارسی گویان» به تهیه کنندگی زهرا صالحی و با اجرای حسن همایی و با حضور محمدجعفر محمدزاده پنجشنبه‌ها ساعت ۱۶ و بازپخش آن سه شنبه‌ها بعد از خبر ساعت ۲۳ از رادیو ایران پخش می‌شود

به اشتراک بگذارید

*

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.