Wednesday, 24 July , 2024
امروز : چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳ - 18 محرم 1446
شناسه خبر : 45582
  پرینتخانه » اخبار, برنامه های رادیو تاریخ انتشار : 29 آبان 1402 - 14:15 |

ویژه‌ برنامه های رادیو در هفته بسیج

ویژه‌ برنامه های رادیو در هفته بسیج

همزمان با گرامیداشت «هفته بسیج» شبکه‌های مختلف رادیویی به مدت یک هفته، ویژه برنامه‌های مختلفی را تقدیم مخاطبان می‌کنند.

به گزارش هنرصدا به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، بسیج مستضعفین با فرمان امام خمینی رحمه الله در ۵ آذر ۱۳۵۸ تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی ۱۳۵۹ به صورت قانونی رسمیت پیدا کرد. به مناسبت هفته بسیج شبکه‌های رادیویی برنامه‌های مختلفی را تدارک دیده اند.

بررسی دستاوردهای بسیجیان نمونه در رادیو جوان
برنامه «پرچمدار» به بررسی دستاوردهای بسیجیان نخبه و معرفی ابتکارات و خلاقیت‌های آنان می‌پردازد. در برنامه «رادیوم» به هفته بسیج و دستاوردهای علمی آن اشاره می‌شود.
برنامه «جوان ایرانی سلام» به مناسبت هفته بسیج، به اطلاع‌رسانی درباره فعالیت‌های بسیج و گفت وگو با فرماندهان آن می‌پردازد و به اهمیت و جایگاه بسیج مردمی در اهداف انقلاب اسلامی تاکید می‌کند. برنامه «شکوه حماسه» به بررسی دستاوردهای گروه‌های جهادی و روایت پیشرفت و محرومیت‌زدایی می‌پردازد. در برنامه «کافه رادیو» بخشی مربوط به بسیجیان فرهنگی تهیه و به شنوندگان رادیو جوان ارائه می‌شود. برنامه «جوونی مجاز» با فرماندهان و جوانان بسیجی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی گفتگو می‌کند. برنامه «بازی باز» به صورت مسابقه‌ای با محوریت هفته بسیج برگزار و برنامه «جورواجور» توسط نوجوانان درباره هفته بسیج تهیه و به شنوندگان رادیو جوان ارائه خواهد شد.

مسابقه فرمانده با حضور نخبگان بسیجی در رادیو ایران
«آرمان» نام ویژه برنامه ای که در هفت قسمت با هفت نخبه بسیجی در جایگاه‌های مختلف گفت وگو می‌کند که همزمان با هفته بسیج ساعت ۱۳:۳۰ تقدیم مخاطبان می‌شود.
برنامه صبح گاهی«سلام صبح بخیر» در ارتباط با مسئولان بخش های مختلف بسیج و عملکردشان اطلاع رسانی می‌کند. این برنامه شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۱۵ از رادیو ایران پخش می‌شود. برنامه «نمودار» همزمان با هفته بسیج در خصوص اقدامات حمایتی بسیج، محور اصناف در حفظ ثبات بازار و کمک به اقشار کم برخوردار جامعه با مسئولین گفت و گو می‌کند .«نمودار» از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۰:۲۰ شنیده می‌شود.
برنامه «به افق آفتاب» برنامه دیگری که هر روز ساعت ۱۱:۲۵ روی آنتن می رود و در این هفته به برنامه‌های هفته بسیج در پایگاه‌های مختلف بسیج و بسیج مساجد اشاره می‌کند. برنامه «پلاک هشت» در گفت وگو با فرماندهان و مدیران در خصوص فعالیت های جهادی و حرکت های جهادی استان‌های مختلف کشور و از نحوه تشکیل و عضویت گروه‌های جهادی توضیحاتی ارائه می دهد. برنامه «باغ هنر» در گفت وگو با کارشناسان برنامه درباره برنامه‌ها و فعالیت های فرهنگی بسیج، جشنواره تئاتر بسیج، بررسی ادبیات و سینمای دفاع مقدس اطلاع رسانی می‌کند. برنامه «ورزش ایران» نیز در این هفته از ساعت ۱۹:۳۰ گفت وگو با ورزشکاران بسیجی و «مسابقه فرمانده» نیز با حضور نخبگان بسیجی در هفته بسیج ساعت ۲۲ تقدیم می‌شود.

خط اول روی آنتن رادیو ورزش
«به اضافه ورزش» در روزهای سوم، چهارم و پنجم آذر ماه با حضور کارشناسان این حوزه به بررسی فعالیت بسیج ورزشکاران می‌پردازد از ساعت ۱۲ ما را همراهی کنید. «مستند ورزشی» نیز در این روزها از ساعت ۱۸:۳۰ به موضوع اردوهای بسیج و ورزشکاران بسیجی می‌پردازد. «خط اول» تا پنجم آذر از ساعت ۱۴ به باز تولید و پوشش و پیگیری رویدادهای ورزشی به مناسبت هفته بسیج از ساعت ۱۴ می‌پردازد.
«باشگاه خبر» تا پنجم آذر به پوشش رویدادهای ورزشی و گفت وگو با مسئولین ذیربط به مناسبت هفته بسیج می‌پردازد . این برنامه هر روز از ساعت ۲۱ روی آنتن رادیو ورزش می رود.

رادیو معارف در «مدرسه عشق»
ویژه برنامه روز بسیج رادیو معارف با عنوان «مدرسه عشق»، روز ۵ آذر، ساعت ۹ تا ۱۰ صبح با موضوع نقش فرهنگ بسیج در عملکرد جبهه مقاومت با کارشناسی حجت‌الاسلام نادم پخش می‌شود. برنامه زنده «مهربان باشیم»ساعت ۶:۵۰ با موضوع « بسیج، ویژگی و فعالیت های آن» از رادیو معارف شنیده می‌شود.مسابقه زنده «یار مهربان» هر روز ساعت ۱۹ با معرفی کتاب ۱۳ ساله‌ها پخش خواهد شد.

تدارک رادیو فرهنگ از گروه تاریخچه تا کتاب هایی درباره بسیج
شبکه رادیویی فرهنگ‌ یکشنبه ۵ آذر ماه، با نگاهی به فرهنگ بسیج، فعالیت های هنری و فرهنگی بسیجیان را با رویکردی تخصصی، روی آنتن می‌برد. رادیو فرهنگ شنبه ۴ آذرماه، ویژه برنامه‌ ای زنده ای را با محوریت شناخت و آگاهی‌بخشی از بسیج، شاخصه‌ها و مؤلفه‌های آن تدارک دیده است که ساعت ۹ تقدیم مخاطبان می‌شود.
«پویش» یکی از برنامه‌های مستمر رادیو فرهنگ که به صورت زنده ساعت ۸ ، یکی از بخش های گفتگو محور را به اطلاع رسانی برنامه هفته بسیج اختصاص داده است .برنامه« سرزمین من» نیز از ساعت ۱۳ در بخش گفتگوی روز با یکی از مسئولان بسیج همراه می‌شود و در این گفت وگو درباره تشکیل بسیج مستضعفان به فرمان امام خمینی رحمت الله علیه و چگونگی و چرایی تشکیل بسیج مطرح می‌شود.
«کتاب فرهنگ »نیز ساعت ۱۸این هفته با موضوع معرفی کتاب درباره بسیج، رزمندگان و نویسندگان بسیجی و کودک و نوجوان و … روی آنتن می رود.

راه اندازی میدان بسیج در رادیو تهران
با آغاز هفته بسیج، شبکه رادیویی تهران ویژه برنامه «میدان بسیج» را تا ۵ آذر (بجز پنجشنبه و جمعه) از ساعت ۸ صبح و تکرار آن ۱۶ در گفت وگو با فرماندهان بسیجی و پایگاه‌های بسیج از گروه فرهنگ و جامعه روی آنتن می‌برد.
برنامه «شهر آفتاب» در طول هفته از ساعت ۶:۳۰ در گفت وگو با مسئولان بسیج درباره عملکرد و وظایف بسیج به اطلاع رسانی می‌پردازد. «بازار تهران» از ساعت ۱۱ نقش اقتصادی بسیج در اقتصاد کشور را بررسی می‌کند. برنامه «باغ فردوس» با کارکرد بسیج در مساجد از ساعت ۱۱:۳۰ ، «پل مدیریت» در گفت و گو با مسئولان بسیج شهرستانها از ساعت ۱۲ و ۳۰ و «باغ فیض» با موضوع بسیج و بسیجی از ساعت ۲۱ روی موج اف.ام ردیف ۹۴ مگاهرتز می رود.

گرامیداشت رادیو صبا در «صبح صبا و عصر صبا»
ویژه برنامه «سربند» در قالب مسابقه رادیویی در ۵ قسمت با محوریت هفته بسیج ساعت ۱۰ پخش می‌شود، در این مسابقه سه شرکت کننده برای به دست آوردن «سربند» در بخش‌های مختلف «اطلاعات عمومی، زندگینامه، شهدای بسیجی، تاریخچه بسیج و مرور خاطرات بسیجیان» با یکدیگر رقابت می‌کنند. مجله عصرگاهی«عصر صبا» این هفته با موضوعات مختلف هفته بسیج را گرامی می‌دارد، «عصر صبا» شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۷ تقدیم مخاطبان می‌شود.

رادیو پیام و «من یک بسیجی ام»
« من یک بسیجی ام»به مدت ۲ دقیقه در خصوص اقدامات بسیج در سازندگی کشور می‌گوید که در بخش های متوالی در روز پخش می‌شود.« پیام ولایت» به مدت ۲ دقیقه به موضوع انعکاس بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص بسیج می‌پردازد که ۱۴ بار در روز پخش می‌شود. «پیام همدلی » با موضوع ترویج فرهنگ همدلی و بسیج در کارها به مدت ۲ دقیقه۷ بار در روز شنیده می‌شود.

رادیو قرآن و «یاوران بی ادعا»
«یاوران بی ادعا» رادیو قرآن به کارکردهای امروزی بسیج می‌پردازد. این برنامه اشاره به روز شمار بسیج و ویژگی‌های بسیجیان در آیات قرآن دارد. همچنین علیرضا کریمی راوی و مجری برنامه نیز از خاطرات خود و دیگر بسیجیان دوران دفاع مقدس روایتگری خواهد کرد. این برنامه به مدت یک هفته ساعت ۱۷:۴۵روی آنتن رادیو قرآن خواهد رفت.

ایرانصدا و کتاب های گویا
کتاب «در همسایگی گلوله‌ها» نوشته‌ «رضا کریمی صالح» به روایت هایی از پیمان قریب پناه از رشادت و رنج مردم فوعه و کفریا در سه سال و نیم محاصره می‌گوید.
«آچار پی جی» روایت خاطرات «حاج رضا نیک آیین» یکی از نیروهای مردمی و فنی است که با روایت رامین پور ایمان در قالب نمایشی به مدت۳۰۰ دقیقه شنیده می‌شود.
از مجموعه «ترکش های ولگرد» کتاب «برادران مزدور» و «جاسم رمبو» به قلم داوود امیریان به روایت، محمودرضا قدیریان شنیده می‌شود. «برادران مزدور» نام جلد اول کتاب ترکش‌‌های ولگرد است که دربردارنده‌‌ این داستان‌هاست؛ معتمد محله‌‌ی ما، ترکش بی‌‌ریا، گودزیلای عراقی، پرسپولیس هورا، اسیر شکم، تحفه‌‌ها، کدخدای نوجوان، برادران مزدور، تاب تاب عباسی، پسِ کلّه‌‌ی جبار، جلد دوم «جاسم رمبو» به مدت ۷۴ دقیقه از ایرانصدا شنیده می‌شود.

رادیو اقتصاد در «بزرگراه»
مجله صبحگاهی «روزی نو» در هفته بسیج، در گفت وگو با مسئولان بسیج کشور، دستاوردهای بسیج در حوزه اقتصادی به خصوص اشتغال مورد بررسی قرار می‌گیرد. این برنامه شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ از رادیو اقتصاد پخش می‌شود.
برنامه مفرح عصرگاهی «گذر بازار»، همزمان با هفته بسیج با کارآفرینان بسیجی به گفت وگو می نشیند و اقدام های جهادی آنها در عمران و سازندگی کشور را مورد بررسی قرار می دهد. برنامه «گذر بازار» شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۶ پخش می‌شود.«رهیافت» با حضور مسئولان و صاحبنظران اقتصادی به بررسی و ریشه یابی مهمترین مسائل و مشکلات اقتصادی روز و ارائه راهکارهای عملیاتی می‌پردازد. «رهیافت» شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۱ پخش می خواهد شد. جنگ عصرگاهی «بزرگراه» روز ۳ آذر ساعت ۱۸ همزمان با هفته بسیج به اطلاع رسانی در خصوص فعالیت جهادی در توسعه راه‌های روستایی می‌پردازد. مستند «بریم بسازیم» فعالیتهای گروه‌های جهادی در ساختن‌های بی منت برای رفع محرومیت ها را انعکاس می دهد. این برنامه ۵ آذر ساعت ۱۱:۳۰ پخش می‌شود.
«روی خط اقتصاد» در هفته بسیج، اخبار و رویدادهای هفته بسیج و دستاوردهای آن را به اطلاع شنوندگان می رساند این برنامه شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۹ روی آنتن رادیو اقتصاد می رود.

رادیو نمایش در «طلایه داران»
ویژه برنامه «طلایه داران» با گویندگی مینا مولایی، روز یکشنبه ۵ آذر، ساعت ۷:۳۰ درباره فعالیت های بسیج، پیشرفتها و صحبت با مسئولین است.

رادیو گفت و گو و کارکردهای سیاسی بسیج
همزمان با هفته بسیج رادیو گفت و گو در برنامه‌های مختلف به کارکردهای سیاسی اجتماعی و بین المللی بسیج و همچنین تحولات و رخدادهای این هفته می‌پردازد.
همزمان با هفته بسیج گروه سیاسی اجتماعی با برنامه‌های «رویداد »و «بدون خط خوردگی »به تحولات و رخدادهای هفته بسیج و کارکردهای سیاسی، اجتماعی و بین الملل بسیج و ظرفیت هایی که بسیج در حوزه‌های مختلف به ویژه تحولات غزه ایجاد کرده می‌پردازد. همچنین به نقش رسانه ای بسیج برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی و ظرفیت فرامنطقه ای بسیج به عنوان الگوی انقلابی پرداخته می‌شود.
رادیو گفت و گو در برنامه‌های «روزنه»، «گفتگوی علمی»،« صبح و گفتگو» و« ترنج» به موضوعات مختلف از جمله جهاد علمی و اعتلای فرهنگ و هنر، رویکرد بسیج در حل مسائل کشور و بسیج اساتید و کار ویژه‌های مهم در اعتلای علمی‌کشور خواهد پرداخت.

به اشتراک بگذارید

*

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.