Tuesday, 25 June , 2024
امروز : سه شنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۳ - 19 ذو الحجة 1445
شناسه خبر : 40078
  پرینتخانه » مقالات تاریخ انتشار : 10 اسفند 1401 - 23:15 |

آموزش فن بیان و سخنرانی

آموزش فن بیان و سخنرانی

از زمان های  دور تاکنون یکی از اساسی ترین موضوع هایی که همیشه مطرح بوده است مبحث سخن گفتن است. در حقیقت همیشه تاکید بر این بوده که یکی از مهم ترین راه هایی که می توان به ذات واقعی و درون اشخاص پی برد سخنانی است که افراد بر زبان می آورند.

این موضوعات در عصر امروزی به عنوان فن بیان مطرح است و یکی از اساسی ترین و مهم ترین موضوعاتی است که اشخاص در جایگاه های مختلف اجتماعی و کاری با آن سر و کار دارند.

فن بیان را چگونه تعریف کنیم؟

فن بیان را این طور می توان تعریف کرد: توانایی صحبت کردن به نحوی خیلی تاثیر گذار و بسیار با نفوذ.

دیل کارنگی همچنین در مورد این موضوع می گوید: سخن گفتن، چیزی خیلی بیشتر از بیان یک سری واژه ها است.

این حرف به این اشاره دارد که: بعضی از نکات کلیدی ساده‌ای هستند که، در عین سادگی گاهی بر کل مفهوم جمله تاثیر می‌ گذارند.

این همان جایی است که اهمیت فوق العاده فن بیان برای ما آشکار می شود.

بعضی از افراد فکر می کنند که فن بیان فقط بخاطر سخنرانی و مخصوص سخنران ها است اما، در حقیقت همه ما افراد را، بر اساس حرفی که می زنند، می‌ شناسیم و قضاوت می‌ کنیم.

اهمیت بسیار مهم فن بیان

اهمیت بسیار بالای فن بیان هنگامی برای ما روشن می شود که با تعداد اشخاصی که با آن ها در ارتباط هستید، راهی برای صحبت کردن ایجاد شود. در این مواقع است که متوجه ارزش بالای فن بیان می شویم.

شما با والدین، کودکان، همکاران خود در محیط کاری، دوستان صمیمی خود و اشخاص نا آشنا، هرکدام را با لحن و بیان کاملا متفاوتی صحبت می کنید.

خلاصه این مبحث این است که اگر شما از مهارت خوبی در فن بیان داشته باشید، می توانید به صورت فوق العاده ای تاثیر کلامتان را بالا ببرید، ارتباطات خودتان را به درستی مدیریت کنید.

کاربرد های اساسی فن بیان که متوجه مهم بودن آن ها نبودید!

اصل این موضوع این است که ما با فن بیان قوی در حقیقت مهارت هایی را یاد می گیریم که به وسیله آن ها منظور خودمان را واضح تر بیان کنیم.واقعیت این است که ما با فن بیان در اصل مهارت‌ هایی را یاد می گیریم که از طریق آن ها منظور خود را صریح تر بیان کنیم.

حال در ادامه مقاله به چند مورد از کاربردها اشاره می کنیم:

 1. سخنرانی و صحبت در جمع.
 2. گویندگی و مجری گری.
 3. مشاوران و روانشناسان.
 4. وکیل ها برای دفاعیه.
 5. در هنگام مصاحبه و یا معرفی خود.
 6. در معرفی خود و در مصاحبه های کاری و استخدام.
 7. بیان احساسات خود در جمع دوستانه و زندگی شخصی.

پس از دانستن اهمیت و کاربرد فن بیان، خیلی بهتر است با راه های تقویت آن هرچه زودتر آشنا شویم تا هر کجا لازم است بتوانیم با اعتماد به نفس سخن بگوییم و تاثیر کلامی بالایی داشته باشیم.

فن بیان چه چیزهایی نیست؟

مهارت فن بیان گاها با برخی موارد دیگر اشتباه گرفته می‌ شود. اما ما به شما می‌ گوییم که مهارت سخنوری و بیان قوی، شامل موارد زیر نمی‌ شود:

 • پرحرفی
 • چرب زبانی
 • صدای زیبا
 • پاسخ بدون اندیشه
 • شمرده صحبت کنید

  با هر صدا و سرعتی که صحبت می رسایی و واضح بودن کلماتتان کلید موفقیتتان است. شنونده باید بتواند تمام صحبت های شما را بشنود.

 • با اعتماد به نفس صحبت کنید!

  • شده وقتی می خواهید صحبتی را شروع کنید از کلماتی مثل اممم….ِ استفاده کنید؟

  شرمنده! باید بگویم کسی به ادامهی این صحبت‌های شما گوش نمی‌دهد.

  این کلمات و اینگونه شروع نشان می دهد که چطور نداشتن اعتماد به نفس به همه چیز مخصوصا به صدایتان لطمه میزند.

  احساس کنید حرفی که میزنید، متعلق به خودتان است. با تمام اعتماد به نفسی که در کل دنیا وجود دارد، صحبت کنید. فرض کنید میخواهید با کاراته بازی، تعدادی بلوک محکم را بشکنید. اندکی تردید و عدم اعتماد به نفس باعث میشود به جای بلوکها، دست های شما بشکنند.

  پس با خودتان تمرین کنید اضافه های کلامی خودتان را روی کاغذ بنویسید و بعد سعی کنید از آن ها استفاده نکنید و اعتماد به نفس داشته باشید همچنین راسخ و محکم باشید موقع صحبت کردن.

  به چیزی که می گویید معتقد باشید.

  نکته قبلی در مورد اعتماد به نفس موقع صحبت کردن بود باید خودتان چیزی که می‌گویید را باور داشته باشید.

   وقتی با ذوق شدیدی صحبت می کنید، افراد این تفاوت شما را متوجه می شوند.

  شاید این نکته، برای شما خیلی ریز و ساده به نظر بیاید اما در واقع وقتی در سخنانتان این حس به وجود بیاید، صدایتان و لحنتان مورد اعتماد تر و متقاعدکنندهتر به نظر خواهد رسید و این یکی از راه های فوق العاده تقویت قدرت بیان است.

   مراقب زیر و بم صدایتان باشید!

   آیا تا به حال در کلاس مدرسه، دانشگاه و یا دور همی های خانوادگی با شخصی برخورد داشته‌ اید که هنگام صحبت کردن صدایش به گوش شما نرسد و از او بخواهید کمی بلندتر صحبت کند؟

  استفاده  از شیب صحیح صدا به شما کمک می کند تا ارتباطات خیلی بهتر و موثر تری برقرار کنید.

 • از زبان بدن غافل نشوید

  زبان بدن به شما کمک می‌ کند که اصلی‌ ترین پیام صحبت هایتان را بهتر به شنونده منتقل کنید. پس در هنگام صحبت کردن دست‌ هایتان را حرکت داده، قدم بزنید، شانه‌ هایتان را صاف کنید، و حالات چهره را نیز هر از چندگاهی یک مرتبه تغییر دهید.

  خودپرستی ممنوع!

  اینکه مدام از خودتان و توانایی‌ هایتان بگویید به فن بیان شما آسیب می زند. توجه کنید که شما در حال صحبت در یک مصاحبه شغلی نیستید، پس کسی منتظر ارائه رزومه شما نیست! پس از عبارات و اطلاعاتی که خودپرستی شما را نشان می‌ دهد، دوری کنید.

 • واضح صحبت کنید

  دیل کارنگی نویسنده کتاب مشهور آیین سخنرانی بر این باور بود که: بسیاری از افراد نمی‌ توانند پیام خود را واضح به دیگران منتقل کنند. چون در واقع آن پیام برای خودشان هم واضح نیست‌.

  پس بهتر است برای تقویت فن بیان، ابتدا پیام اصلی صحبت‌ هایتان را درک کرده و آن را به شیوه واضح و قابل فهم به شنونده منتقل کنید.

  برنامه ریزی کنید

  اگر در حین سخرانی شما هم حواس مخاطب به راحتی پرت می‌ شود. پس باید پازل دقیقی از ساختار سخنرانی‌ تان را بچینید و در خصوص تمام بخش‌ های آن برنامه ریزی کنید. اینگونه می‌ توانید تمام حواس مخاطب را به صحبت‌ های خودتان جلب کنید.

 • تمرین کنید و آرام باشید.

  حتما شما هم بخاطر دارید که در دوران مدرسه زمانی که می گفتیم ریاضی را متوجه نشدم می‌ گفتند:

  باید چندین بار تمرین کنید تا تسلط پیدا کنید، تقویت فن بیان قوی هم همانطور لازمه تمرین و تکرار است.

  برای تقویت قدرت بیان باید تمرین کنید. بهترین هنرمندان دوبله میتوانند، هزاران کلمه را بدون ارتکاب به کوچکترین اشتباهی بیان کنند، اما برای به دست آوردن این مهارت، سال ها زمان و تمرین مکرر لازم است. تمرین باعث از بین بردن نواقص و اشتباهات میشود.

 • معرفی ۳ رکن اصلی فن بیان

  مهارت بیان نیز ارکانی مهم دارد. دانستن آن‌ ها به شما کمک می‌ کند که بیان قوی‌ تر و تاثیرگذار تری داشته باشید.

  این ارکان عبارت‌ اند از:

  • چه بگوییم؟

  اولین رکن فن بیان به ما می‌ گوید که، ارزش صحبت‌ هایمان در کلماتی است که به کار می‌ بریم. پس باید چیزی را بر زبان بیاوریم که محتوای ارزشمندی را به مخاطب منتقل کند‌.

  • چگونه بگوییم؟

  اینکه بدانید جملات را با چه لحنی و‌ چگونه بیان کنید هم، بسیار مهم است. گاهی استفاده از یک‌ لحن اشتباه سوتفاهم ایجاد می‌ کند که اصلا جبران پذیر نیستند. برای مثال در برخی موارد ممکن است نوع بیان و گویش شما، سبب شود مخاطب منظور و محتوای صحبت‌ هایتان را برعکس واقعیت متوجه شود. پس به لحن خود بسیار توجه کنید.

  • چه تایمی بگوییم؟

  وقت شناسی را فراموش نکنید! افرادی که فن بیان قوی دارند، می‌ دانند که چه زمانی سخن بگویند و چه زمانی سکوت اختیار کنند. اینکه بخواهید در هر موقعیتی صحبت کنید، نشان دهنده قدرت بیان شما نیست. بلکه باید به جا و به موقع لب از سخن بگشایید.

 • آیا فن بیان یک خصوصیت ژنتیکی است؟خیر، این مهارت به صورت ذاتی در انسان‌ ها نهادینه نشده، بلکه نیازمند آموزش، یادگیری و تکرار و تمرین است.

  از کجا بدانیم که قدرت بیان بالا داریم یا خیر؟

  می‌ توانید خود را مورد آنالیز و سنجش قرار دهید، یا از دیگران بخواهید در مورد شما دیدگاه خود را بیان کنند‌.

  آیا تقویت فن بیان آسان است؟

  خیر، هیچکس یک شبه به این مهارت دست نمی‌ یابد. چرا که نیازمند تلاش و شکیبایی بسیار است.

دوره آموزش فن بیان و گویندگی

دوره آموزش دوبله

سایت استاد بهروز رضوی

به اشتراک بگذارید

*

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.