Tuesday, 25 June , 2024
امروز : سه شنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۳ - 19 ذو الحجة 1445
شناسه خبر : 49295
  پرینتخانه » اخبار تاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1403 - 12:08 |

اختتامیه سومین جشنواره مستند رادیویی پژواک برگزار شد+ تصاویر

اختتامیه سومین جشنواره مستند رادیویی پژواک برگزار شد+ تصاویر

مراسم اختتامیه سومین جشنواره مستند رادیویی پژواك شامگاه شنبه ۲۹ اردیبهشت با حضور رییس رسانه ملی، معاون صدا و با تقدیر از خانواده سه شهید مقاومت در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش هنرصدا به نقل از ستاد خبری سومین جشنواره مستند رادیویی پژواك، پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما در اختتامیه سومین دوره از جشنواره ملی مستند رادیویی پژواك اظهار كرد: خدا را شاكرم توفیق داشتم در یكی از گرم ترین جمع های صدا و سیمایی حضور یافتم و از همه كسانی كه شب و روز خود را برای بالا نگه داشتن پرچم صدا تلاش كردند، تشكر می كنم.
رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به اهمیت جشنواره پژواك، رادیو و مستند توضیح داد: افتخار دارم برای سومین بار در این جشنواره در محضر عزیزان هستم. در رادیو آنچه عادت داریم، شنیدیم، دیدیم و از پیشكسوتان آموختیم. اگرچه در تلویزیون از عناصر متعددی برای انتقال پیام استفاده می شود اما رادیو محدود به چند عنصر اندك است.
جبلی یادآور شد: عناوین مستندهای رادیویی را كه دیدم به معاون صدا گفتم هنر، خلاقیت، ذوق و توان هنری ما در رادیو در انتخاب عناوین مستندها نیز مشهود است و این كار رادیو را سخت تر از تلویزیون می كند. اگرچه تلویزیون و تلویزیونی ها در معرض دیده شدن هستند اما رادیو با امكانات حداقلی محتوا را در جذاب ترین حالت به مخاطب می رساند و ماندنی تر هم هست.
وی با بیان اینكه امیدوارم این جشنواره روز به روز بالنده تر باشد توضیح داد: برای اینكه ما نسل جوان را نسبت به آینده كشور و سرزمین و مملكت امیدوار كنیم مستند در رسانه ملی می تواند گامی بلند بردارد.
رئیس سازمان صدا و سیما تاكید كرد: در تولید مستندهای فاخر در رادیو وظیفه همكاران بخصوص در عرصه روایت پیشرفت، بسیار حیاتی است. وقتی برخی مستندهای تولیدی در شبكه های مختلف را شنیدم، به همكارانم در رادیو افتخار كردم وامیدواركننده بود. شاید نام این جشنواره بزرگ را باید آموزش واره باید بگذاریم چراكه این رویداد یك كارگاه آموزشی برای تولید مستند رادیویی است و یك رقابت گرم و صمیمی را بین همكاران رادیو ایجاد كرده است.
جبلی تصریح كرد: تحول را باید از مستند رادیویی و صدای سه بعدی شروع كرد. تحول یعنی باور داشته باشیم امكانات و ظرفیت های ما بی پایان و افتخارات ما ابدی است؛ تحول یعنی اعتماد به نفس ملی، بازگشت به هویت، افتخار به هویت ایرانی و نگاه عادلانه به همه ظرفیت ها.
رئیس سازمان صدا و سیما گفت: امیدوارم در راه خدمت به مردم و انقلاب توفیقات بیشتر داشته باشیم. فراموش نكنیم چه مسوولیتی داریم؛ كارهای بزرگی در صدا و سیما با همت همكاران در حال رقم خوردن است و مسوولیت اجتماعی كه بر دوش همه ماست.

ارسال بیش از یك هزار اثر به جشنواره
علی بخشی زاده، معاون صدا در مراسم اختتامیه سومین دوره جشنواره ملی مستند رادیویی پژواك اظهار كرد: در حالی اختتامیه سومین جشنواره پژواك را به نظاره نشسته ایم كه باید از زحمات خالصانه و بی ریای همكارانم در رادیو قدردانی می كنم. دست یكایك شما را می بوسم، خدا قوت و دست مریزاد. یك دانه ای سه سال گذشته در فضای رادیویی كاشته شد و امسال به ثمر نشست و شكوفه ها متعدد و میوه های پرثمر داد.
وی با تاكید بر این كه امسال به دبیرخانه جشنواره رادیویی پژواك بیش از یك هزار اثر در زمینه های مختلف ارسال شد، افزود: ارسال این تعداد آثار نشان از همت همكارانم در سراسر كشور دارد. شكوفه هایی كه به بار نشست. معرفی جوانانی كه در صحنه حاضر شدند و برنامه های خلاقانه ارسال كردند.
بخشی زاده در ادامه با اشاره به داوری این دوره از جشنواره خاطرنشان كرد: داوری در این دوره بسیار سخت بود؛ بعضی از آثار برگزیده با صدم اختلاف بر روی سكو می آیند. به نظرم این جشنواره به اهداف خودش رسیده است. جا دارد شاخ و برگ پیشتری پیدا كند. به امید خدا در سال آتی این جشنواره وجه بین المللی پیدا می كند و فقط به مستند اكتفا نمی كند. از این بستر چهره هایی معرفی خواهند شد. ما مفتخریم كه صدای واقعیت بودیم و پژواك حقیقت.
معاون صدا در ادامه یادآور شد: در طول این سه دوره، ما از حوادث و رویدادهای بین المللی عقب نمانده ایم و همراه مردم غزه بودیم. در طوفان القصی آثار قابل توجهی تولید شد. صدای دانشجویان استكبار جهانی بودیم. در حادثه ای كه در سالگرد حاج قاسم سلیمانی رخ داد، بلافاصله همكاران ما كه در صحنه حاضر بودند و اقدام به ساخت مستند كردند.
بخشی زاده با بیان این كه این جشنواره به هفت نشان رسیده است، افزود: نشان سردار شهید قاسم سلیمانی به پاس قدردانی از همكاران در حوزه مقاومت است و نشان دكتر كاظمی آشتیانی در تبیین و توصیف پیشرفت همه جانبه كشور طراحی شده است.
همچنین نشان دیگر برنامه های سلامت محور با عنوان نشان صدیقه اعتمادسعید و نشان مادر را به برنامه سازانی تقدیم می كنیم كه در حوزه فرزند آوری و تحكیم خانواده تلاش كردند. نشان فردوسی تقدیم عزیزانی می شود كه در حوزه پاسداشت زبان فارسی همت كردند و نشان ایران به برنامه سازان عزیزی تقدیم می شود كه در تقویت سرمایه اجتماعی گام برداشتند.
وی با بیان این كه مفهوم افتخار درونمایه جشنوراه آتی است، عنوان كرد: محور امید، نشاط اجتماعی، پیشرفت كشور و مفهوم افتخار درونمایه جشنواره بعدی ما خواهد بود. افتخارآفرینی هایی كه برای كشور، استان ، شهر و روستا دارد. افتخار می كنم ایرانی و فارسی زبانم. پنج محور به مركز طرح و برنامه ریزی سازمان در دستور برنامه سازی است و بحث جوانی جمعیت و خانواده، پرداخت هنرمندانه به شعار سال، بحث عفاف و حجاب، پیشرفت و امید و در پایان پاسداشت زبان و ادبیات فارسی از جمله این محورها است.

 

ارسال بیشترین اثر در بخش وعده صادق
در بخشی از این مراسم حمیدرضا افتخاری دبیر این جشنواره با تبریك ایام دهه كرامت و ارائه گزارشی از سومین دوره جشنواره مستند رادیویی پژواك اظهار كرد: برگ برنده پژواك سوم تاكید دوباره بر این است كه رادیو رسانه لحظه هاست، ما سه قله در این دوره از پژواك داشتیم؛ در ابتدای راه مقاومت مردم غزه را به جشنواره اضافه كردیم، در میانه راه متاسفانه اتفاقات حوادث تروریستی كرمان رخ داد و آثار قابل توجهی در این بخش دست ما رسید.
وی ادامه داد: بخش سوم هم با عنوان عملیات تنبیهی وعده صادق در روز افتتاحیه در فراخوان اعلام شد كه ما در این بخش بیشترین آثار را دریافت كردیم. نمونه هایی كه گفته شد نشان دهنده این بود كه رادیو به لحظه و راز ماندگاری رادیو در همان به لحظه بودن و همسو با اتفاقات جامعه بوده است.
دبیر جشنواره ادامه داد: به افتخار رادیویی ها كه در این ۸۴ سال تلاش كردند و همیشه در صحنه حاضر بودند. متاسفانه به تازگی استاد مسعود اسكویی را از دست داده ایم، استاد روحشان شاد و یادش گرامی.
در ادامه این مراسم از كتاب مستند رادیویی با عنوان«به زبان آدمیزاد» از مهدی آذری رونمایی شد.
همچنین سعید معدن كن نماینده هیات داوران سه بخش این جشنواره نیز بیانیه داروان را قرائت كرد.
همچنین در این مراسم از خانواده شهید تهرانی مقدم، شهید سید رضی موسوی و شهید زاهدی با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما و علی بخشی زاده معاون صدا تقدیر شد.

فهرست كامل برگزیدگان
در آیین اختتامیه سومین دوره جشنواره ملی مستند رادیویی پژواك برگزیدگان بخش های مختلف بدین شرح معرفی شدند:

بخش دستاورد فنی
در بخش دستاورد فناوری از هدی فلاح از رادیو تهران برای اثر “سیاهچاله” تجلیل به عمل آمد. آیین اختتامیه سومین دوره جشنواره ملی مستند رادیویی پژواك در مركز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار و برگزیدگان معرفی شدند.

بخش واكنش سریع
در بخش واكنش سریع موضوعات حادثه كرمان، واقعه غزه و عملیات تنبیهی وعده صادق برای ارسال آثار اضافه شد. مریم یوسفی پور با اثر “دیوار” از رادیو اقتصاد جایزه ویژه غزه را دریافت كرد.
در بخش حادثه تروریستی كرمان مهدیه چمن رسان با اثر “مثل قاسم” از مركز كرمان برگزیده شد. در این بخش سینا شاملو جانی بیك با اثر “كرمان چون كوه” از ایرانصدا دیپلم افتخار كسب كرد. همچنین مریم امینی با اثر “روی بال فرشته” از مركز ایلام دیپلم افتخار گرفت.

در بخش عملیات تنبیهی وعده صادق، احمد یوسفی مقدم رهنی از رادیو گفت و گو با اثر طلوع در نیمه شب برگزیده شد. همچنین در این بخش ملیحه صادق كاظمی با اثر “آوانگارد” از رادیو سلامت دیپلم افتخار كسب كرد.

بخش مردمی
جوایز بخش مردمی به این ترتیب معرفی شد.
آرزو محرومی نوش آبادی در بخش پادپخش با اثر “غصه ها قصه می شوند …” برگزیده شد. در این بخش سیدعلیرضا ابراهیمی جاوید با اثر “اینجا خط مقدم” منتخب شد.
همچنین در بخش گزارشی، سجاد باغ شیخی با اثر “امیر آتش” منتخب شد.
در بخش روایی، محمدامین امیدیان با اثر “شوق زندگی” برگزیده شد. نونا معظمی گودرزی هم در این بخش با اثر “آخر مجلس” به عنوان نوجوان برنامه ساز تقدیر شد.

برگزیدگان بخش ویژه
جوایز بخش ویژه به این ترتیب اعلام شد.
بخش شعار سال
متین السادات فیروزی/ اثر: “خاص باشید”/ رادیو ایران/ برگزیده
خدایار رنجبر/ اثر: “بر – انجیر”/ مركز فارس/دیپلم افتخار
بخش مشاركت اجتماعی
لیلا عسكری/ اثر: “بازخوانی”/مركز اصفهان/برگزیده
بخش پهلوی از ظهور تا سقوط
سیدحامد موسوی/اثر: رضا شاه از ظهور تا سقوط/رادیو فرهنگ/برگزیده
بخش زن ایرانی نماد توانایی
اكرم رضایی آقامیرلو/اثر: كیمیا/مركز آذربایجان شرقی/ برگزیده
فرشته لطفی/ اثر: خواهر طاهره/ رادیو ایران/منتخب
بخش افول غرب و نقد غرب زدگی
كیاوش كاملی فر/اثر: خاكسترنشین/رادیو صبا/برگزیده

برگزیدگان بخش اصلی
جوایز بخش ویژه به این ترتیب اعلام شد.
بخش جایزه مقاومت
حمید بهمنی و حسن عبدالهاشم پور/ اثر: سوی حمید/ رادیو ورزش/ برگزیده
بخش جایزه پیشرفت
سیدحسین رضوی/ اثر: رو به رشد/ رادیو سلامت/برگزیده
جایزه سلامت
سارا اكبری/اثر: معلم خاموش/ مركز خراسان رضوی/برگزیده
جایزه سبك زندگی و تحكیم بنیان خانواده
حسین شفیع/اثر: كوك/مركز یزد/ برگزیده
زهره سربازی/اثر: من یك مادر هستم/رادیو ایران/جایزه ویژه فرزندآوری
جایزه جهاد تبیین و هدایت فرهنگی
سیده زهرا صالحی/ اثر: مهندس/ رادیو ایران/ برگزیده
حامد مرادیان/اثر:كلاه خود/رادیو جوان/دیپلم افتخار
جایزه پاسداشت زبان فارسی
نائب صالحی گوجانی/ اثر: گنجینه/رادیو معارف/ برگزیده
نیكو یوسفی/اثر:محمدعلی بهمنی/رادیو تهران/ برگزیده
جایزه سرمایه اجتماعی
نیلوفر قاسمی پور/ اثر: نشان شریف/رادیو صبا/ برگزیده

هنرصدا/ حامد بهجتی/ عکاس: سیدامیرحسین فلاح اصل

به اشتراک بگذارید

*

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.