Monday, 20 May , 2024
امروز : دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ - 13 ذو القعدة 1445
شناسه خبر : 44245
  پرینتخانه » اخبار, برنامه های رادیو, رادیو ایران, رادیو پیام, رادیو تهران, رادیو جوان, رادیو سلامت, رادیو صبا, رادیو فرهنگ, رادیو قرآن, رادیو گفتگ و گو, رادیو معارف, رادیو نمایش تاریخ انتشار : 02 مهر 1402 - 0:09 |

تدارک رادیو در آغاز ولایت امام زمان (عج الله)

تدارک رادیو در آغاز ولایت امام زمان (عج الله)

رادیو در آستانه سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) و آغاز ولایت امام زمان (عج)، از فضایل اخلاقی امام، وظایف منتظران و برکات مهدوی و… خواهد گفت.

به گزارش هنرصدا به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، شبکه‌های مختلف رادیویی با تدارک ویژه برنامه‌های متنوع با مفهوم و فرهنگ انتظار همراه مخاطبان خواهند بود.

رادیو معارف و سوگی برای سامرا
تبیین نقش امام حسن عسکری(ع) در تحکیم اعتقادی شیعیان و شناساندن سیره و منش اجتماعی حضرت امام در مواجهه با شبهات از جمله موضوعاتی است که در برنامه «سامرا در سوگ»، مطرح می‌شود. این برنامه شنبه اول مهر ماه ساعت ۲۰:۱۵ شنیده می‌شود. هدف این برنامه شناساندن جایگاه امام با نگاهی به سیره مدیریت اجتماعی و فرهنگی شیعیان و تأکید بر روش مواجهه با شبهات است.
برنامه «عهد می‌بندم» با موضوع امامت امام زمان (عج) نیز با هدف ارتقای آگاهی عمومی درباره سبک زندگی مهدوی، عصر غیبت و وظایف منتظران و راهکارهای زیست مهدوی، یکشنبه ۲ مهر ماه ساعت ۲۰:۱۵ از رادیو معارف پخش می‌شود.

رادیو فرهنگ و یادنامه ای برای استاد علی اکبر خوشدل
در شب شهادت امام‌حسن عسکری علیه السلام از ساعت ۲۲ برنامه «ندبه‌های انتظار» از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ روی آنتن می رود و یکشنبه ۲ مهرماه نیز گروه کتاب و جامعه در برنامه «صبح به وقت فرهنگ» به شهادت امام حسن عسکری(ع) می‌پردازد ‌و گروه تاریخ و اندیشه در بخش کارشناسی برنامه «سرزمین من» به اوضاع تاریخی و اجتماعی دوران شهادت امام حسن عسکری(ع) اشاره دارد. همچنین در برنامه «کتاب فرهنگ» یک بخش به آغاز دوران امامت امام زمان(عج) اختصاص یافته است.
گروه ادب و هنر در برنامه «ققنوس» و «هفت اقلیم» به شهادت امام حسن عسکری(ع) و شعر مهدوی و زادروز ابراهیم حاتمی‌کیا و هفته دفاع مقدس و یادنامه ای برای استاد علی اکبر خوشدل خواهد پرداخت.

رادیو جوان در «من به تو نزدیکم»
برنامه «من به تو نزدیکم» به مناسبت شهادت امام حسن عسکری(ع) قصد دارد به بررسی اهمیت خدمت به دیگران و نفع رساندن به دوستان و آشنایان بپردازد. برنامه «سوگنامه» به اشعار و موسیقی‌هایی که به زندگی، ارزش‌ها و مفاهیم مرتبط با امام حسن عسکری (ع) است، می‌پردازد. علاوه بر این، برنامه شامل مداحی‌هایی است که به امام حسن عسکری(ع) و واقعه‌های تاریخی مرتبط با ایشان می‌پردازد.
برنامه «زیر دستان بارانیت» به اشعار، موسیقی و مداحی‌هایی که به زندگی، تلاش‌ها و فضیلت‌های امام حسن عسکری (ع) مرتبط هستند، اجرا و پخش می‌شوند. در برنامه مستند «سهم من» به بررسی زندگی و خدمات یک شخص خیر، که به خلق اختصاص داده است، پرداخته خواهد شد. این شخص، با تلاش و اراده قوی خود، توانسته است مدرسه‌هایی را بنا کند و به تحصیلات کودکان فرصتی مناسب را فراهم آورد. برنامه «به امید دیدار» رادیو جوان قرار است، مفهوم انتظار ظهور امام مهدی(عج) را با توجه به آموزه‌های دینی اسلام، به صورت کامل و جامع بررسی کند و به مباحثی مانند شخصیت امام مهدی(عج)، نقش او در اصلاح جامعه، عدل و انصاف در زمان ظهور، نشانه‌های ظهور و راهبردهایی برای آماده شدن برای فرج بپردازد.

بررسی وظایف منتظران و برکات مهدوی در رادیو تهران
شبکه رادیویی تهران به مناسبت سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) شنبه شب از ساعت ۱۹ تا ۲۰ با ویژه برنامه «سرچشمه» و از ساعت ۲۱ با برنامه «باغ فیض» با محوریت مرور صفات بارز این امام بزرگوار؛ سخاوت، بخشش، عبادت، مهربانی، صبر و بردباری امام حسن عسکری(ع) همراه عزاداران خواهند بود.
چهار گروه برنامه ساز رادیو تهران در روز شهادت و آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج) نیز از ۵ صبح با برنامه «حکیمیه» که سخنرانی ویژه شهادت امام حسن عسکری(ع) است، برنامه‌های خود را آغاز و تا پایان این روز با ویژه برنامه‌های متنوع مخاطبانشان را همراهی خواهند کرد.
سیری کوتاه در زندگی نامه حضرت از اولویت های ویژه برنامه‌های این روز است. آشنایی بیشتر مخاطبان با فرزندان و جانشین امام، مدت امامت ایشان، دشمنان از دیگر بخش ها خواهد بود. احادیث زیادی از این امام بزرگوار در زمینه‌های تفسیر قرآن، اخلاق، فقه، امور اعتقادی، ادعیه و زیارت روایت شده است، که در این روز به برخی از آنها اشاره خواهد شد. در طول این روز در بخش هایی مختلف درباره شهادت و احادیث ایشان گفته می‌شود.
از دیگر رویکردهای برنامه‌های شبکه رادیویی تهران در این روز می توان به بررسی انـدیـشـه مـهـدویـت، سیره حکومتی آن حضرت، وظایف منتظران و همچنین به برکات مهدوی اشاره کرد. علاوه بر این، گروه‌های برنامه ساز به مباحث مربوط به خانواده و مهدویت، آشنایی با معارف مشترک قرآنی بین خانواده و مبحث مهدویت ، سیره حکومتی مهدوی و رهنمودها و تربیت مهدوی خواهند پرداخت با رادیو تهران روی موج اف.ام ردیف ۹۴ مگاهرتز همراه شوید.

رادیو پیام و «پیام ولایت»
این شبکه رادیویی در «پیام ولایت» به مدت دو دقیقه به اهمیت ولایت و امامت در بیان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) می‌پردازد. «پیام زندگی» به مدت دو دقیقه به اهمیت دوران امامت امام حسن عسکری(ع) در حفاظت تمامیت دین اسلام می‌پردازد.

رادیو صبا و صبح ارادت
رادیو صبا به مناسبت سالروز شهادت ویژه برنامه «صبح ارادت ، هر طرف صدای تو و سرگذشت» را تقدیم شنوندگان می‌کند.
ویژه برنامه «صبح ارادت» با هدف عرض ارادت به اهل بیت (ع) با موضوع فروتنی به عنوان یکی از فضایل اخلاقی امام حسن عسکری (ع) راهی آنتن می‌شود و برنامه «سرگذشت» که مستندی است درباره چند حدیث اخلاقی و فرهنگی از امام حسن عسکری(ع) و پاسخ به این سوال که «چگونه فرهنگ و شخصیت داشتن را از آموزه‌های دینی بیاموزیم؟» در شب شهادت این امام بزرگوار تقدیم شنوندگان می‌شود.
ویژه برنامه «هر طرف صدا تو »به این مناسبت با موضوع امانت و امین بودن به عنوان ویژگی اخلاقی امام حسن عسکری (ع) به تعامل با مخاطبان می‌پردازد. این شبکه رادیویی یکشنبه دوم مهر ویژه برنامه «دست افشان» را به مناسبت سالروز به امامت رسیدن ولی عصر(عج) راهی آنتن می‌کند، این ویژه برنامه در فضایی شاد عید ولایت را همراه شنوندگان جشن می‌گیرد.

رادیو ایران در خانه دوست اینجاست
رادیو ایران در شب شهادت امام حسن عسکری (ع) «خورشید نامه» را ساعت ۲۳:۳۰ پخش می‌کند. همچنین در روز شهادت برنامه‌های «ماه سامرا» ساعت ۸:۳۰ صبح و «به نام عشق» ساعت ۹ تا ۱۱ شنیده می‌شود. روز شنبه و یکشنبه نیز ساعت ۱۷:۱۰ در ویژه برنامه «خانه دوست اینجاست» به سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) و آغاز ولایت آقا امام زمان (عج) می‌پردازد. «مژده رحمت» ساعت ۲۰ و «بهارجان» با هدف آشنایی با مفهوم انتظار روز یکشنبه ساعت ۲۲ به مدت دو ساعت پخش می‌شود.

رادیو سلامت و پشت پلک صبح
رادیو سلامت در برنامه «پشت پلک صبح» ساعت ۳۰ دقیقه بامداد به موضوع راه‌های شناخت امام زمان(عج) می‌پردازد و در برنامه‌های «سربند ایثار» و «به زندگی سلام کن» به موضوعات مرتبط با آغاز امامت امام زمان (عج) پرداخته خواهد شد. پخش دعای فرج از دیگر برنامه‌های این شبکه رادیویی به مناسبت آغاز امامت امام زمان (عج) است.

رادیو نمایش و «روشنا»
دوم مهر ماه به مناسبت فرا رسیدن شهادت امام حسن عسکری(ع) ویژه برنامه «روشنا» ساعت ۷:۳۰ تا ۹:۳۰ صبح از آنتن شبکه رادیویی نمایش پخش می‌شود. همچنین همزمان با فرا رسیدن آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج) ویژه برنامه «بخوان به نام پروانه» سوم مهر ماه ساعت ۷:۳۰ تا ۹:۳۰ از رادیو نمایش پخش می‌شود. سهیلا خدادادی نویسنده و مهرناز شعبانی و فرزام رنجبر گویندگان این برنامه هستند.

رادیو قرآن در سوگ حضرت امام حسن عسکری (ع)
«اشراق» ویژه برنامه سالروز شهادت که به ویژگی‌های حضرت، داستان زندگی و دوران امامت ایشان می‌پردازد. این برنامه اول و دوم مهرماه ساعت ۲۱ تقدیم شنوندگان می‌شود. «طعم آفتاب» نیز مجله ظهرگاهی رادیو قرآن است که از آیتم های متنوع گزارشی، کارشناسی و نمایشی تهیه شده و روز شهادت منعطف به این مناسبت شده و با همین رویکرد تقدیم مخاطبان خواهد شد.

رادیو گفت وگو در آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج)
برنامه«صدای پای دوست» با محوریت اهمیت باور به نزدیکی ظهور و راه‌های تقویت زمینه سازی برای تعجیل در ظهور ساعت ۱۹پخش می‌شود.
برنامه “بر بال سخن” نیز به مدت ۶۰ دقیقه روز یکشنبه دوم مهر،” روضه رضوان” ویژه شب شهادت امام حسن عسکری (ع) از ساعت ۱۳:۳۰ شنیده می‌شود.

هنرصدا/ حامد بهجتی

به اشتراک بگذارید

*

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.