Wednesday, 24 July , 2024
امروز : چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳ - 18 محرم 1446
شناسه خبر : 40252
  پرینتخانه » اخبار, برنامه های رادیو تاریخ انتشار : 02 فروردین 1402 - 14:31 |

ویژه برنامه‌های رادیو در ماه مبارك رمضان اعلام شد

ویژه برنامه‌های رادیو در ماه مبارك رمضان اعلام شد

شبكه‌های رادیویی با تدارك برنامه‌های مختلفی از سوم فروردین، به استقبال ماه مبارك رمضان بهار دلها می روند.

برنامه سحرگاهی” الهیه” و برنامه افطاری “افتخاریه” از رادیو تهران

به گزارش هنرصدا به نقل از روابط عمومی معاونت صدا؛ با توجه به این كه از سوم فروردین ماه مبارك رمضان آغاز می‌شود، رادیو تهران، ویژه برنامه سحرگاهی« الهیه» و ویژه برنامه افطاری «اختیاریه» را در جدول پخش برنامه ها قرار داده است
الهیه
در ویژه برنامه سحرگاهی “الهیه” برای آنكه شب زنده داران از كنار دریای بیكران نهج البلاغه، دست خالی برنگرداند و با مفاهیم گوناگون و سبك و سیاق آن بیشتر آشنا شوند، گزیده‎ای از مفاهیم و حكمت های نهج البلاغه، خطبه همام و نامه ۳۱ امیرالمومنین علی(ع) به امام حسن (ع) تقدیم می شود. این ویژه برنامه هر سحرگاه از ساعت ۲ تا ۵:۲۰ صبح تقدیم مخاطبان می شود. گفت وگو با آیات عظام و امامان جمعه همچون آیت‌الله امامی كاشانی، آیت‌الله موحدی كرمانی و گفت وگو با جهادگران و نیكوكاران به ویژه در حوزه سلامت و پزشكی و پخش دعاهای ماه رمضان و تفسیر گوشه هایی از دعای ابوحمزه ثمالی با حضور حجت الاسلام علی سرلك از بخش های این برنامه است.
اختیاریه
“اختیاریه” در افطارهای ماه مبارك رمضان هر روز ساعت ۱۷ تا ۲۰ از شبكه رادیویی تهران پخش می شود، این برنامه در دو محور اصلی فرهنگ قرآنی و مسجد با دو رویكرد اجتماعی و اعتقادی طراحی شده است. یكی از آیات قرآن كریم هر روز موضوع و سوال برنامه را تشكیل می دهد كه با توجه به آن آیه مستند و بخش های مختلف برنامه ساخته می شود. محور اجتماعی برنامه تولید مستند های شخصیت محوری است كه در راستای وارد كردن فرهنگ قرآنی در زندگی مردم طراحی شده است. شخصیت هایی كه با اختیار كامل خود به دستورات قرآنی عمل كردند و به نوعی در مسیر قرآن زندگی می كنند.
گزارش از فعالیت جوانان در مساجد محله های تهران،آئین های ماه رمضان در روستاها، پخش ویژه برنامه ماه باران ، پخش ترتیل جزء قرآن و همراهی با پویش های كمك های مومنانه برای نیازمندان از جمله برنامه ریزی های شبكه رادیویی تهران در ماه مبارك رمضان است.

رادیو پیام رمضانی می شود
از شب اول مبارك رمضان همه بخش های برنامه سازی رادیو پیام و رادیو آوا رمضانی خواهد شد.
با توجه به ساختار و ماموریت رادیو آوا، همزمان با حلول ماه مبارك رمضان این رادیو ضمن تولید و پخش ویژه برنامه سحر و افطار با پخش موسیقی، متن، آواهای عرفانی، قرآن و ترجمه، ادعیه، دعای فرج و نیایش مخاطبانش را همراهی خواهد كرد.
پویش “پیام رمضان ”
مخاطبان رادیو پیام و آوا در سراسر كشور می توانند با شركت در پویش “پیام رمضان ” از برگزاری مراسم و آداب و رسوم ماه مبارك رمضان افطاری ساده و… شهر و دیار شان عكس تهیه به همراه تصویر خودشان برای پخش از رادیو تصویری پیام و آوا ارسال كنند.

رادیو صبا
با شروع ماه مبارك رمضان برنامه “بهار بهار است” كه برگرفته شده از همزمانی بهار قرآن و بهار طبیعت است ، پخش می شود این برنامه با پرداختن به موضوعات ماه مبارك رمضان و نوروز لحظات افطار به یادماندنی را برای مخاطبان می سازد.
“دست دعای بهار” عنوان ویژه برنامه سحرگاهی این شبكه رادیویی است، كه با همكاری رادیو فرهنگ تهیه و پخش می شود.

ماه مبارك رمضان، نوروز و ورزش
شبكه رادیویی ورزش و كانال ورزش بانوان در ساعات پیش از افطار اقدام به طراحی برنامه‌ای شاد و تفریحی با عنوان “عصرهای بهاری” با سه محوریت ماه مبارك رمضان، نوروز و ورزش كرده است. طراحی بخش‌های طنز و شاد با حضور بازیگران و مجریان برنامه عصرانه و پخش پیام ورزشكاران، ارتباط با استان‌ها و مراكز خدمات رسانی نوروزی، پخش خبر و….. از جمله مهمترین قسمت‌های این برنامه است.
داستان زندگی من، بانوان سلامت باشید هم از برنامه‌های تولیدی است كه در این ایام پخش خواهد شد. البته در صورت برگزاری مسابقه داخلی یا خارجی جدول پخش برنامه‌ها تغییر و مسابقه بانوان پخش می‌شود.
ضیافت پهلوانان
ویژه برنامه افطار این شبكه با عنوان “ضیافت پهلوانان” از ابتدای ماه مبارك همه روزه از ساعت ۱۸ الی ۱۹:۳۰ به صورت زنده روانه آنتن خواهد شد. این برنامه ویژه حال و هوای معنوی اوقات افطار بوده و به صورت ویژه به مسئولیت اجتماعی ورزشكاران در ایام ماه مبارك رمضان اختصاص خواهد داشت.
برنامه “نسخه ورزشی” این شبكه هم به موضوعاتی چون اصول ورزش در این ماه و تغذیه ورزشكاران در ماه رمضان اختصاص دارد. این برنامه هم همه روزه روی آنتن رادیو ورزش می‌رود.

شبكه رادیویی معارف و زندگی با قرآن
مفهوم تغییر و تحول در زندگی و تحول در خود سازی از جمله اهداف این رسانه دینی در این ایام است.
در لحظات نورانی سحر و افطار رادیو معارف با دو برنامه “بهشت اجابت” و “افق بهشت” مهمان روزه داران عزیز كه به ترتیب به تبیین ابعاد و مفاهیم شرط های خداوند در قرآن كریم و روزه و ماه رمضان از نگاه امام سجاد (ع) می پردازد. یكی از ویژگی های برنامه سحر و بخش های برنامه بهشت اجابت این است كه محور برنامه شرط های خداوند در قرآن كریم است. استاد فلاّح كارشناس این بخش از برنامه است، مهمان ویژۀ امسال، آیت الله صدیقی كه در بخش نجوای عارفان، به شرح دعای ابوحمزۀ ثمالی می پردازد.
در برنامه ” زندگی با قرآن” گفتگوی صمیمی با فعالان و حافظان قرآن كریم انجام می شود و در برنامه” راه بهشت “هم گفتگویی صمیمی با حضور دانشجویان پیرامون مسایل تربیتی نسل جوان و خانواده صورت می گیرد.
برنامه “عطر صبح” هر روز ساعت ۷ صبح به روی آنتن می رود كه نگاهی به ادعیه ماه مبارك رمضان خواهد داشت.
در محضر قرآن
تلاوت قرآن در ماه مبارك رمضان در برنامه “در محضر قرآن” به طور زنده پخش می شود.این برنامه مطابق هر سال بعد از نماز صبح از حرم علی ابن موسی الرضا (ع) و بارگاه نورانی كریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) ساعت ۱۵:۳۰ تقدیم مخاطبان می شود.

شبكه رادیویی قرآن و ویژه های سحر و افطار از حرم مطهر رضوی
در سال جدید با توجه به همپوشانی ایام نوروز و ماه مبارك رمضان، ویژه برنامه های سحر و افطار ،از حرم مطهر رضوی و در كنار مسافران و مجاوران حضرت امام رضا علیه‌السلام اجرا می شود. استان خراسان و به ویژه شهر مقدس مشهد مهد قاریان و مبتهلان و ذاكران خوشخوان است كه مخاطبان ما در این ماه عزیز بیش از پیش بهره و لذت خواهند برد.
یكی دیگر از برنامه های رادیو قرآن پخش جزء خوانی با صدای قاریان برجسته كشوری و بین المللی است كه بصورت زنده و تولیدی در ساعات مختلف شبانه روز پخش خواهد شد و مخاطبان با تنظیم وقت خود می توانند در این ماه مبارك یك ختم قرآن انجام دهند.

چشمه نوش از رادیو فرهنگ
برنامه زنده «چشمه نوش» ویژه ساعات افطار است. علاوه براین، ویژه برنامه «دری به خانه خورشید»، مربوط به شعرخوانی شاعران در ایام ماه مبارك رمضان و گفت‌وگو با آنان است.
برای میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام برنامه‌ای با محوریت ایثار و كرامت روی آنتن می رود نام این برنامه «گُل پیامبر» است .
برنامه «دست دعای بهار» به مدت یك ساعت همزمان با سحرگاه روی آنتن می‌رود ، « تازه برات» برنامه شب‌های قدر رادیو فرهنگ است كه به صورت زنده از دانشگاه امام صادق(ع) پخش می‌شود. همچنین درس گفتارهای اخلاق و فرهنگ اجتماعی برگرفته از بیانات امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه از رادیو فرهنگ پخش خواهد شد. برای سالروز وفات حضرت خدیجه علیهما السلام، برنامه ویژه‌ زنده‌ای به نام «ترنم باران» پیش بینی شده است.

از «جشن سلام »تا «پویش های رمضانی» رادیو ایران

از دوم فروردین ، این شبكه رادیویی با ویژه برنامه «جشن سلام» به استقبال ماه مبارك رمضان می رود.
“قرار بی قرآن” ویژه برنامه سحرگاهی رادیو ایران است كه با تمركز بر روی اخلاق اسلامی و كمك به همنوع از پنج شنبه سوم فروردین ساعت ۳ بامداد پخش خواهد شد.
برنامه «قدر قرآن» برنامه دیگری است كه هر روز از ساعت ۵ بامداد ترتیل یك جزء از قرآن كریم را پخش خواهد كرد.
«قرار آسمانی» ویژه برنامه افطار رادیو ایران است كه از پنجشنبه سوم فروردین تا پایان ماه مبارك رمضان هر روز از ساعت ۱۷:۳۰ با هدف آشنایی مخاطبان با سبك زندگی ایرانی -اسلامی و تقویت روحیه ایثار و همدلی و كمك مومنانه تهیه و پخش می‌شود.

«همسفره» از رادیو نمایش
برنامه «همسفره» ویژه برنامه افطار ماه مبارك رمضان و «فصل وصل» هنگام سحر از شبكه رادیویی نمایش پخش
می شود.
برنامه « عید دیدنی» نیز با محوریت گفتگو با هنرمندان به روی آنتن رادیو نمایش می رود. مسابقه ویژه ماه رمضان به معرفی موسیقی اقوام ایرانی و آیین ها و مناسك آن می پردازد.

“ماهِ ماه” از رادیو سلامت
” ماهِ ماه” در درجه اول با فضای رمضان و در مرحله دوم با رسالت شبكه همخوان است. سعی شده از بطن قرآن و احادیث هم به بحث سلامت پرداخته شود.
ویژه برنامه سحر سلامت با عنوان “بارانی ترین ماه” با محوریت سلامت معنوی روی آنتن می رود. این برنامه در چهل شب همراه مخاطبان این شبكه رادیویی است . موضوعات بر اساس تعریف سلامت معنوی یعنی ارتباط انسان با خود ، دیگران، موجودات و با خداوند است. بخش های دیگر برنامه با سلامت معنوی در برنامه طراحی شده است.
پایگاه كودك ایرانصدا و آموزش قرآن
برای اولین بار زنگ قرآن با موضوع آموزش روخوانی و قرائت قرآن كریم برای كودكان گروه سنی الف و ب هر یك روز درمیان با تأكید بر سرفصل های آموزش قرآن در دبستان به استقبال ماه مبارك رمضان می رود.
پایگاه كتاب گویا
انتشار خطبه های نهج البلاغه كه هدیه ویژه پایگاه كتاب گویای ایران صدا به مخاطبان است. پادكست زندگی پس از زندگی، برگرفته از تمام فصول پخش شده برنامه تلویزیونی زندگی پس از زندگی (۹۷ قسمت متوسط ۵۰ دقیقه ای) سلسله سخنرانی های مجالس ماه مبارك رمضان از وعاظ و خطبای شاخص و مطرح كشور كه در كمترین زمان ممكن پس از ایراد سخنرانی در پایگاه و اپلیكیشن سخنرانی بارگذاری می شود.

رادیو گفت و گو و دین و دنیا
«دین و دنیا» ویژه ماه مبارك رمضان است. شریعت و دینداری در جهان نوین شناخت ماهیت و چرایی مدرنیته و اقتضائات و جایگاه آن در جوامع مذهبی دین با كدام یك از مولفه های مدرنیته و اقتضائات آن همخوانی ندارد؟ رابطه دین با تجدد و مدرنیته چگونه است؟ جایگاه دینداری در بحث رابطه دین و مدرنیسم نقش رسانه در ارتقا فرهنگ دینی در عصر مدرن از محورهای مورد نظر در برنامه است. این برنامه هر روز از ساعت ۱۹ تا ۲۰ پخش می شود.

رادیو جوان و سه ویژه برنامه
برنامه سحر رادیو جوان به صورت زنده از حرم سیدالشهدا روی آنتن خواهد رفت. در این برنامه سعی می شود با ملیت‌های مختلفی كه به حرم حضرت سیدالشهدا (ع) می آیند گفت ‌وگو شود. نگاه برنامه سازان ، در گزارش‌هایی كه از زوار گرفته می شود، نگاهی جهانی به امت اسلامی است. دیدگاه زائرانی كه از سراسر جهان به بین الحرمین می‌آیند در مورد ماه رمضان و آداب و رسوم ویژه كشورهای مختلف در این ماه بسیار حائز اهمیت است.
در برنامه افطار مهمانان منحصر‌به فردی برای گفت‌‌وگو دعوت می شوند. همچنین مثل سال‌های گذشته زندگی توجه مردم عادی به روزه داری و معنویات در كنار زندگی و كار روزمره شان در ماه مبارك رمضان از اهداف رادیو جوان در ویژه برنامه افطار است. در برنامه ظهرگاهی این شبكه نیز با توجه به حال و هوای این ساعت از روز، بحث‌های معرفتی‌ و معنوی متناسب با ماه رمضان را در برنامه‌ها دنبال می شود.

ویژه برنامه ماه رمضان” اقتصاد ما “
برنامه “اقتصاد ما” به تبیین و دیدگاههای اقتصاد اسلامی در مواجه با موضوعات روز جامعه می پردازد . این برنامه در قالب میزگرد و با حضور كارشناسان حوزه اقتصاد و اساتید دینی به تجزیه و تحلیل موشكافانه از تعریف دقیق و جزئیات دستورات اسلام در حوزه اقتصاد می پردازد و سعی دارد اقتصاد اسلامی واقعی را به مخاطبان معرفی كند. این برنامه از ۳ فروردین به مدت ۳۰ روز ساعت ۱۷ از رادیو اقتصاد پخش خواهد شد.
رمضان مهمان نواز
رادیو اقتصاد ویژه برنامه افطار را تحت عنوان ” مهمان نواز” با حال هوای بهارانه به روی آنتن خواهد برد.
محور اصلی برنامه، مهمان حضوری خواهد بود كه در طول برنامه داستان زندگی خاص و كارهای ویژه خود را روایت خواهد كرد.
از آیتم های این برنامه “جهادگران عاشق” ،”حدیث بندگی”، ” آداب و رسوم رمضان” و “بهار جان ها” كه از جمعه ۴ فروردین ساعت ۱۸ به مدت یك ماه پخش خواهد شد.

هنرصدا/ حامد بهجتی

به اشتراک بگذارید

*

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.