Tuesday, 25 June , 2024
امروز : سه شنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۳ - 19 ذو الحجة 1445
شناسه خبر : 49153
  پرینتخانه » اخبار, برنامه های رادیو, رادیو ایران تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1403 - 15:55 |

پاسداشت زبان و ادبیات فارسی در «باغ هنر» رادیو ایران

پاسداشت زبان و ادبیات فارسی در «باغ هنر» رادیو ایران
برنامه «باغ هنر» از رادیو ایران در ایام نمایشگاه بین المللی کتاب هر روز از ساعت ۱۶ تا ۱۶:۴۰ به صورت زنده با تمرکز بر پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و کودکان تقدیم مخاطبان می شود.
به گزارش هنرصدا به نقل از روابط عمومی معاونت صدا، عبدالله علایی، تهیه کننده برنامه«باغ هنر» از رادیو ایران با تاکید بر اینکه این برنامه بر پاسداشت زبان و ادبیات فارسی تمرکز دارد، گفت: در ایام نمایشگاه بین المللی کتاب برنامه باغ هنر هر روز از ساعت ۱۶ تا ۱۶:۴۰ به صورت زنده از محل برگزاری نمایشگاه به صورت صوتی و تصویری از اپلیکیشن ایران صدا و سایت رادیو ایران تقدیم مخاطبان می شود. در این برنامه ما دو دغدغه اصلی داریم. یک بحث اینکه کتاب به چه میزان در زندگی مردم تاثیر دارد، به خصوص در حوزه زبان و ادبیات فارسی. وی معتقد است: “باغ هنر” یکی از برنامه های شاخص این حوزه است و به نوعی به دلیل فعالیت چند ساله نگهبان زبان فارسی در رسانه ملی شناخته می شود. به همین دلیل تمرکز ما بر کتاب های حوزه فرهنگ و ادبیات فارسی است و در کنار آن به حوزه های دیگر به صورت کامل می پردازیم. علاوه بر این، گزارش آسیب شناسی ناشران در حوزه کتاب و مشکلاتشان در این فضا هم ارائه می شود. حساسیت دوم ما بحث کودکان است. یعنی اینکه چگونه زبان، ادبیات و فرهنگ ایرانی و فارسی را به کودکان از طریق نوآوری هایی که می شود، منتقل کنیم. همچنین نگاهی به ساده نویسی، روان نویسی و نوآوری در حوزه کودکان داریم. اینکه چگونه کودکان را ترغیب به کتاب خواندن کنیم و اینکه چه کتاب هایی بخوانند. آسیب شناسی کتاب های حوزه کودک و نوجوان از دیگر مواردی است که به آن می پردازیم، این دو حوزه دغدغه اصلی ماست. وی ادامه داد: در این برنامه معرفی کتاب در حوزه های مختلف خواهیم داشت اما متمرکز در دو حوزه ای که تاکید کرد، هستیم. مباحث کارشناسی و آسیب شناسی بیشتر در این دو حوزه صورت می گیرد. مهمانان ما از ناشران، مسئولان نمایشگاه و مردم هستند و سعی می کنیم از دولت هم در مباحث انتقادی در مسائل و مشکلات اگر انتقادی داریم، استفاده کنیم تا ضمن حضور و پاسخگو باشند.
علایی با اشاره به وجه تمایز برنامه باغ هنر با سایر برنامه های شبکه های رادیویی خاطرنشان کرد: وجه تمایز ما با سایر برنامه هایی که از شبکه های رادیویی از نمایشگاه کتاب روی آنتن می رود، در تمرکز ما بر زبان و ادبیات فارسی است؛ چرا که مادر فرهنگ ما زبان است. پل ارتباطی بین علوم زبان فارسی است. زبان فارسی یک زبان معیار است و باید به عنوان چهارچوب فرهنگی ایرانی حفظ شود.
به اشتراک بگذارید

*

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.