Saturday, 15 June , 2024
امروز : شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳ - 9 ذو الحجة 1445
شناسه خبر : 44170
  پرینتخانه » اخبار, برنامه های رادیو تاریخ انتشار : 28 شهریور 1402 - 12:29 |

ویژه برنامه‌های رادیو برای هفته دفاع مقدس

ویژه برنامه‌های رادیو برای هفته دفاع مقدس

رادیو با توجه به رسالت تبیینی خود، به مناسبت سالگرد غرورآفرین دفاع مقدس ویژه برنامه‌های مختلفی را برای مخاطبان خود تدارک دیده است که تقدیم می‌شود.

 به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، سالروز آغاز جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ بود که برکات و دستاورد‌های بی‌نهایتی را برای ملت ایران به ارمغان آورد، شبکه‌های مختلف رادیویی نیز با تدارک ویژه برنامه‌های هفته دفاع مقدس این روز را گرامی می دارند.

رادیو معارف و روایت پایداری

رادیو معارف در برنامه «روایت پایداری» به بررسی نقش تاریخی و اجتماعی مردم، در بزنگاه‌های مهم تاریخ اجتماعی، سیاسی و نظامی دفاع مقدس می‌پردازد. نقش کمک‌های مردمی در دفاع مقدس، نقش مادران و همسران در دفاع مقدس، حضور حماسی در نمازهای جمعه علیرغم تهدید به موشک باران و عوامل تأثیرگذار فرهنگی و اجتماعی در همراهی و مقاومت مردم، هم‌پای حکومت، در رویدادهای مهم سیاسی و اجتماعی مانند؛ جنگ تحمیلی از دیگر موضوعات این برنامه است که  جمعه ۳۱ شهریور ساعت  ۹ صبح شنیده می‌شود.

«سربند ایثار» روی موج سلامت

ویژه برنامه «سربند ایثار» این شبکه رادیویی با هدف گرامیداشت دفاع مقدس و پاسداشت و تقویت ارزشهای ملی در این دوران از صدای دانش، نشاط و آرامش پخش می‌شود. در این برنامه تلاش می‌شود تا به خاطرات دوران دفاع مقدس به خصوص خاطرات کادر درمان و زنده نگهداشتن حضور و نام حماسه سازان آنان در دوران دفاع مقدس با حفظ تاریخ شفاهی پرداخته شود.

این برنامه کار مشترک صدای مرکز خوزستان با اجرای عزت کوتی عرب از مرکز خوزستان و علی الله دانه از رادیو سلامت است. ویژه برنامه «سربند ایثار» از ساعت ۱۷ تا ۱۸ تقدیم شنونده‌های رادیو سلامت می‌شود.

رادیو گفت‌وگو  و مستندهای عملیات های دفاع مقدس

برنامه‌های “روایت ناتمام” با موضوع مستند پرتره عملیات های دفاع مقدس و برنامه “نقطه عطف” با موضوع تبیین و بررسی نقاط عطف دوران دفاع مقدس با حضور فرماندهان و رزمندگان آن دوران از رادیو گفت وگو شنیده می‌شود. برنامه “دفاع بدون مرز” با موضوع نیروی قدس سپاه و برنامه “مشق شیدایی” از تاریخ ۳۱ شهریور به مناسبت هفته دفاع مقدس روی آنتن رادیو گفت‌وگو خواهد رفت. همچنین برنامه “گفتگوی علمی” در ۲ قسمت با موضوعات دستاوردهای ایران در حوزه صنایع دفاعی در دفاع مقدس و برنامه “گفتگوی اقتصادی” در ۲ قسمت با موضوعات جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی در آینه تجربیات مدیریتی دوران دفاع مقدس تقدیم مخاطبان خواهد شد.

در هفته دفاع مقدس برنامه‌های “صبح و گفتگو”، “حیات خلوت”، “هشتگ گفتگو”، “ترنج”، “سینما معیار” با موضوع سینمای دفاع مقدس از اوج تا افول، “تقاطع فرهنگ”، “گفتگوی اجتماعی”، “گفتگوی فرهنگی” با موضوع فراز و فرودهای موسیقی دفاع مقدس، “ارغنون” با موضوع آسیب شناسی موسیقی در حوزه دفاع مقدس، “اینجا چراغی روشن است” با موضوع دفاع مقدس و فرهنگ مردم، “رواق تماشا”، “صدای پای شب”، “سوفیا”، “انعکاس”، “از پارسی تا  فارسی”، “ملاقات” و “پرده آخر” با موضوع بررسی و تحلیل آسیب شناسانه تئاتر دفاع مقدس نیز به موضوع دفاع مقدس خواهند پرداخت.

“رویداد”، “بدون خط خوردگی” با موضوع دفاع مقدس و سرمایه اجتماعی کشور در دفاع از میهن، “گفتگوی سیاسی” و “امواج شبهه” نیز برنامه‌هایی از گروه سیاسی شبکه رادیویی گفت‌وگو هستند که از شنبه اول مهرماه به مناسبت هفته دفاع مقدس تقدیم مخاطبان خواهند شد.

ایرانصدا و کتاب گویای فرشته‌ها لبخند می زنند

ایرانصدا در هفته دفاع مقدس کتاب گویای «فرشته‌ها لبخند می زنند» را در منصه ظهور می‌گذارد. این کتاب گویا، روایت زندگی و مبارزه یک خانواده شهیدپرور در سال های دفاع مقدس است که به راویت سودابه آقاجانیان شنیده می‌شود.

رادیو تهران در آستانه هفته دفاع مقدس

برنامه “سینمای خانوادگی” ویژه هفته دفاع مقدس به فیلم های این حوزه از دریچه روانشناسی می‌پردازد. این برنامه با نمونه‌هایی از فیلم های سینمایی دفاع مقدس، مسائل روانشناسی را تحلیل و بررسی می‌کند. موضوع عشق سالهای جنگ از نگاه روانشناسی با مثال هایی از فیلم سینمایی «شیدا» به کارگردانی کمال تبریزی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

روانشناسی خاطرات از دیگر موضوعاتی که از فیلم «سفر به چزابه» به کارگردانی رسول ملاقلی‌پور انتخاب شده و  «بمب یک عاشقانه» به کارگردانی پیمان معادی از آثار مخرب جنگ می‌گوید. «بوی پیراهن یوسف» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا از مفهوم امید گفته می‌شود. «روبان قرمز» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، در ستایش زندگی است اما «لیلی با من است» به کارگردانی کمال تبریزی از ترس و تحول می‌گوید و… این برنامه کاری از گروه ورزش و تفریحات رادیو تهران که در ایام دفاع مقدس از ساعت ۱۴:۳۰ روی آنتن رادیو تهران می رود.

بازخوانی کتاب «پلاک‌های شهر» در برنامه کتاب شب  

برنامه کتاب شب رادیو تهران به مناسبت هفته دفاع مقدس، کتابِ «پلاکهای شهر» را در ۲۰ قسمت۲۰ دقیقه ای برای شنوندگان رادیو، بازخوانی می‌کند. این کتاب به کوشش عبدالرضا سالمی نژاد، شامل خاطرات مردمی دفاع مقدس که جنبه‌های ناگفته و متفاوتی از دلاوری و ایثار رزمندگان را روایت می‌کند. خاطراتی که در این کتاب چاپ شده و شنوندگان رادیو، جذاب‌ترین‌های آن را می‌شنوند، از میان ۸۰ ساعت مصاحبه و بیش از هزار صفحه یادداشت، انتخاب شده است. این مجموعه «کتاب شب» با روایت بهروز رضوی و مهدی مجنونیِ کسمایی قدیم شنوندگان رادیو تهران می‌شود. برنامه کتاب شب را شنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه از رادیو تهران بشنوید.

تهران میدان شهدا

شبکه رادیویی تهران، در برنامه «تهران میدان شهدا» به منظور بزرگداشت مقام شهداء با خانواده‌های معزز شهداء گفت وگو می‌کند. این برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس با خانواده‌های معزز شهدای هشت سال جنگ تحمیلی گفت و گو خواهد داشت، این برنامه پنجشنبه و جمعه‌ها ساعت ۱۸:۳۰ تقدیم مخاطبان می‌شود.

 رادیو جوان و گفت و گو با فرماندهان ارتش

برنامه رادیویی «جوان ایرانی سلام» به مناسبت گرامیداشت یاد و نام شهدا، جانبازان، ایثارگران و رزمندگان و دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس، به بررسی و تشریح عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس و گفتگو با سرداران و فرماندهان دفاع مقدس می‌پردازد. برنامه «جوونی مجاز» به صورت میدانی از مناطق عملیاتی کرمانشاه و سنندج بازدید می‌کند و با خانواده‌های نیروی مسلح ارتش و خانواده‌های فرماندهان ارتش به گفتگو می‌پردازد. همچنین، شاهدان محلی جنگ را معرفی کرده و با رزمندگان مصاحبه می‌کند. این برنامه به مستندهایی از یادمان‌ها و موزه‌های منطقه جنگی خانواده شهدا نیز می‌پردازد و علاوه بر این در برنامه، شوخی‌هایی از جبهه نیز پخش می‌شود. همچنین، برنامه «منحصر به فرد» به صورت ویژه به بررسی و تشریح عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس و گفتگو با سرداران و فرماندهان دفاع مقدس می‌پردازد و در طول هفته دفاع مقدس، ابعاد مختلف دستاوردهای هشت سال جنگ تحمیلی را تبیین خواهد کرد. برنامه «پرچمدار» با نخبگان سربازی که در حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی و هنری در ارتش فعالیت دارند، به گفتگو  خواهد پرداخت و دستاوردهای آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رادیو اقتصاد و بیان خودباوری‌ها

برنامه صبحگاهی «روزی نو» متناسب با اسامی‌که برای ایام هفته دفاع مقدس انتخاب شده در گفتگو با صاحبنظران و چهره‌های شاخص دوران دفاع مقدس به اهمیت تجربیات مدیریتی دوران هشت سال جنگ تحمیلی و نیز بررسی خاطرات فداکاری‌ها و ایثارگریهای رزمندگان دوران دفاع مقدس و نحوه بهره گیری از آن در حل مسائل اقتصادی اجتماعی در عصر حاضر می‌پردازد. این برنامه هر روز ساعت ۶:۳۰ به روی آنتن رادیو اقتصاد می رود.

در برنامه « گذر بازار» با فرماندهان و صاحبنظران درباره تجربیات و دستاوردها و خودباوری و خوداتکایی که از محدودیت ها و کمبودها و تحریم ها در دوران دفاع مقدس حاصل شد گفتگو می‌شود و نقش آن در پیشرفت صنایع دفاعی، هوافضا، نفت و گاز و فعالیت های عمرانی و توسعه پزشکی کشور سنجیده می‌شود. این برنامه شنبه تا چهار شنبه ساعت ۱۷:۰۵ از رادیو اقتصاد پخش می‌شود. برنامه «رهیافت» با حضور مسئولان کشوری و لشگری در خصوص استفاده از تجربیات دوران دفاع مقدس در خوداتکایی و اقتصاد را مورد بررسی قرار می دهد . این برنامه شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۱:۰۵ به روی آنتن رادیو اقتصاد می رود. در برنامه« بزرگراه» روز ۳۱ شهریور ساعت ۱۸ پشتیبانی‌های فنی و مهندسی در دوران دفاع مقدس در گفتگو با مسئولان مورد بررسی قرار می‌گیرد. مستند «ما میتوانیم» در هفته دفاع مقدس به انعکاس روایت های توانمندی‌های دفاعی کشور می‌پردازد. این برنامه شنبه، دوشنبه و چهارشنبه ساعت ۱۲:۱۰ به روی آنتن رادیو اقتصاد می رود. در برنامه «قصه مردان» خاطرات دلاوریها و رشادتهای شهدای جنگ تحمیلی مورد بررسی قرار می‌گیرد . این برنامه ساعت ۳:۵۵ از رادیو اقتصاد پخش می‌شود.

برنامه مستند «نوآوران» با حضور متخصصان و کارشناسان الگوی کارآفرینی در حوزه دفاع مقدس مورد بررسی قرار می‌گیرد. این برنامه چهارشنبه ساعت ۱۴:۳۰ به روی آنتن رادیو اقتصاد می رود .

رادیو فرهنگ و مسابقه کتابستان

جمعه ۳۱ شهریورماه برنامه مسابقه کتاب محور «کتابستان» برای اطلاع رسانی و آشنایی شنوندگان با آثار مکتوب حوزه هشت سال جنگ تحمیلی پرسش هایی پیرامون کتاب های دفاع مقدس مطرح می‌کند.

ساعت ۲۰:۰۰ یک مهرماه، ویژه برنامه «پلاک عاشقی» با موضوع معرفی شهدای هشت سال دفاع مقدس پخش می‌شود. همچنین به صورت ویژه برنامه «سرزمین من» که ساعت ۱۳:۰۰ شنبه تا پنجشنبه پخش می‌شود از ۱ تا ۶ مهر به هفته دفاع مقدس می‌پردازد. «معبر» نیز عنوان مسابقه ویژه دفاع مقدس است که در این هفته هر روز ساعت ۱۴:۰۰ روانه آنتن می‌شود. همچنین برنامه «هفت نمای ماندگار» با موضوع بررسی آثار سینمایی دفاع مقدس هر بامداد پخش می‌شود.

ویژه‌های رادیو نمایش برای هفته دفاع مقدس

۵ سریال رادیویی و یک ویژه برنامه مستند گزارشی در هفته دفاع مقدس از آنتن شبکه رادیویی نمایش پخش می‌شوند.

سریال رادیویی «انسیه» به تهیه کنندگی مهدیه تقی زاده و کارگردانی مینو جبارزاده از اول مهر ساعت ۱:۳۰ دقیقه از رادیو نمایش پخش می‌شود و تکرار آن ساعت ۱۲:۱۵ دقیقه است. داستان این سریال درباره زنی به نام انسیه است  که به خاطر تعصب میرزا بابا از تحصیل بازمانده و با پسرعموی خود ازدواج می‌کند. وی همواره در فکر تحصیل است و به همین خاطر انواع هنرها را می آموزد. انسیه در زندگی پرپیچ و خم خود صاحب چهار پسر می‌شود که هر چهار نفر آنها شهید می‌شوند و…

سریال رادیویی «عقرب زرد» به تهیه کنندگی مهدی نمینی مقدم و کارگردانی میرطاهر مظلومی‌ به زندگی شهید علی چیت سازیان، فرمانده اطلاعات عملیات لشکر ۳۲ انصارالحسین می‌پردازد. این سریال از اول مهر ماه ساعت ۲:۳۰ دقیقه صبح از رادیو نمایش پخش می‌شود و ساعت ۲۳ تکرار آن است. سریال رادیویی «ورزشکاران کوچک» به تهیه کنندگی نوید جولایی و کارگردانی مهرداد مهماندوست به زندگی برادران شهید پورزند می‌پردازد. این مجموعه رادیویی از اول مهر ساعت ۲۳:۳۰  از رادیو نمایش پخش می‌شود و ساعت ۵:۳۰ روز بعد تکرار آن است.

سریال رادیویی «پسر دریا» به کارگردانی نازنین مهیمنی و تهیه کنندگی مهدی نمینی مقدم به زندگی شهید حسن نوفلاح کاپیتان تیم ملی نوجوانان واترپلو می‌پردازد. این سریال از اول مهر ماه ساعت ۱ بامداد به روی آنتن رادیو نمایش می رود و ساعت ۱۲:۴۵ دقیقه تکرار آن است.

سریال رادیویی «به دنبال پدر» به تهیه کنندگی اشرف السادات اشرف نژاد و کارگردانی محمد پورحسن درباره خانواده ای است که منتظر برگشت پدر خانواده از جبهه هستند.  این سریال رادیویی از اول مهر ماه ساعت ۲ صبح به روی آنتن رادیو نمایش می رود و ساعت ۱۱ صبح تکرار آن است. در تمامی این سریال ها نویسندگان، بازیگران ، افکتورها و صدابرداران اداره کل هنرهای نمایشی رادیو حضور داشته اند.

همچنین ویژه برنامه مستند گزارشی «تا انتهای حضور» از اول مهر ماه ساعت ۵ صبح به روی آنتن رادیو نمایش می رود و ساعت ۱۴ تکرار آن است. این مستد گزارشی شامل آیتم گفتگو با فیلم سازان، مستند سازان، فیلمنامه نویسان حوزه دفاع مقدس و همچنین بازیگران این حوزه است و به بررسی و تحلیل روند کلی شکل گیری سینمای دفاع مقدس می‌پردازد. این برنامه به تهیه کنندگی ریحانه یزدان دوست و نویسندگی و گویندگی فاطمه حاتمی تلاش دارد تا نگاهی دقیقتر و ژرف‌تر به ابعاد مختلف این حوزه در برهه‌های مختلف دوران دفاع مقدس و پس از آن داشته باشد.

سنگر به سنگر در رادیو صبا

رادیو صبا ویژه برنامه‌های «قهرمانان نمی‌میرند، سنگر به سنگر، دفتر هشت برگ و به نام مادر به نام ایران» را تقدیم شنوندگان می‌کند.

ویژه برنامه  «قهرمانان نمی‌میرند» در قالب مستند در گفتگو  با فرماندهان دفاع مقدس به معرفی شهیدانی که نقش تاثیر گذاری در جنگ داشتند، می‌پردازد. ویژه برنامه «دفتر هشت برگ» با اجرای امیرحسین مدرس به روایت داستان‌های دفاع مقدس می‌پردازد. ویژه برنامه «سنگر به سنگر» در قالب مسابقه مخاطبان را رویدادهای ۸ سال دفاع مقدس آشنا می‌کند و برنامه  «به نام مادر به نام ایران»ویژه برنامه است که در قالب مستند به بررسی فیلم های دفاع مقدس از زوایای مختلف و تاثیرگذاری آنها در سینمای دفاع مقدس می‌پردازد.

رادیو قرآن و  حکایت جاودانگی

«حکایت جاودانگی» با موضوع گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم، امنیت و شهدای مدافع سلامت و نگاهی به سیره قرآنی آن عزیزان از رادیو قرآن پخش می‌شود. معرفی کتاب، گزیده ای از وصیتنامه شهید و فرازهای قرآنی آن، خاطرات شهید از زبان همسر، روایت گوشه ای از زندگی شهید با صدای وی و خانواده، پخش گوشه ای از فیلم، کلیپ و یا سریالی که با محوریت زندگی شهید مورد نظر ساخته شده و گزارش مردمی از بخش های مختلف این برنامه مستد-ترکیبی است.

«حکایت جاودانگی» از شنبه یکم مهرماه به مدت شش روز ، ساعت ۳۰ : ۱۷ به مدت ۳۰ دقیقه تقدیم شنوندگان می‌شود.

رادیو ایران و روایت شهدای ترور

رادیو ایران در برنامه «پلاک هشت» که  از ۳۱ شهریور تا ۷ مهر  از ساعت ۱۲:۳۰الی ۱۴  به صورت ویژه به روایت فرماندهان جنگ و معرفی شهدا در گفت و گو با اعضای خانواده و همرزمان می‌پردازد. مستند “روزی که پروانه شدیم” با موضوع شهدای ترور ساعت ۱۲:۳۰ الی ۱۲:۳۵ در شهریور و در مهر ماه پخش می‌شود.

رادیو پیام و «پیام ولایت»

«پیام ولایت» با موضوع بصیرت افزایی و بیان مسائل مهم جامعه و انذار به مسئولین و مردم به مدت ۲ دقیقه در روز ۲ بار پخش می‌شود .«مردان سرزمین آفتاب» با  معرفی شهدای دفاع مقدس به مدت ۲ دقیقه، در روز ۱ بار پخش می‌شود.

به اشتراک بگذارید

*

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.