Saturday, 15 June , 2024
امروز : شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳ - 9 ذو الحجة 1445
شناسه خبر : 44045
  پرینتخانه » اخبار, برنامه های رادیو, رادیو اقتصاد, رادیو ایران, رادیو پیام, رادیو تهران, رادیو جوان, رادیو سلامت, رادیو صبا, رادیو فرهنگ, رادیو معارف, رادیو نمایش, رادیو ورزش تاریخ انتشار : 21 شهریور 1402 - 16:07 |

حال و هوای روزهای پایانی ماه صفر در رادیو

حال و هوای روزهای پایانی ماه صفر در رادیو

رادیو در ایام پایانی ماه صفر همراه و همدل با عزاداران تا رحلت جانسوز پیامبر اکرم (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع)  و حضرت امام رضا (ع) را در قالب ویژه برنامه های مختلف و با ساختارهایی متنوع معرفی کند.

به گزارش هنرصدا به نقل از روابط عمومی معاونت صدا؛ ویژه برنامه های شبکه های مختلف رادیویی در ایام پایانی ماه صفر به شرح ذیل است:

رادیو معارف به طور زنده از مشهد مقدس

« روضه»، ويژه روز هاي پاياني صفر رادیو معارف که در این ایام از ساعت  ۹ تا ۱۱  با بررسی و تفسیر حديث و واژه ثقلين روی آنتن می رود. دلايل و عواقب جدايي امت از قرآن واهل بيت بعد از پیامبر اکرم(ص) و ثمرات و نتايج در كنار هم بودن قرآن و اهل بيت از محورهاي موضوعي این برنامه است.

«مرثيه خورشيد» ويژه شبهاي پاياني صفر که ساعت  ۲۰:۱۵ تا ۲۱:۳۰  به موضوع  تطبيق آيه ۱۲۸ توبه بر ويژگي هاي رسول اكرم(ص) و امام رضا(ع) می پردازد.از محورهاي موضوعي این برنامه می توان به  رسول‌خدا برخاسته از ميان خود مردم است. تطبيق آيه ۱۲۸ توبه بر شخصيت امام رضا (ع )،جلوه هايي از مهرباني در زندگي امام رضا (ع)، ساده زیستی و قناعت و پرهیز از تجمل اشاره کرد، هر دو برنامه به طور زنده از مشهد مقدس به روي آنتن مي رود.

مهر رسول و خورشید خراسان از رادیو تهران

شبکه رادیویی تهران در ایام سوگواری دهه آخر ماه صفر ویژه برنامه «مهر رسول» را در روز رحلت حضرت رسول اکرم (ص) صبح تا ۱۷ به همت چهار گروه برنامه ساز رادیو تهران روی آنتن می برد.در این برنامه به تبیین ابعاد مختلف زندگی پیامبر اکرم(ص) و حضرت امام حسن مجتبی(ع) و به بیان کرامات و منزلت این دو بزرگوار می پردازد. مرور بخش هایی از زندگینامه، همراه با ادعیه و آداب زیارت و عزاداری از دیگر بخش هایی است که در این روز تقدیم مخاطبان می شود.

علاوه بر این؛ ویژه برنامه «یاران» کاری از گروه ورزش و تفریحات رادیو تهران که تا پایان ماه صفر از ساعت ۱۷ تا ۲۰ در ایام پایانی ماه صفر روی موج اف.ام ردیف ۹۴ مگاهرتز می رود.  ارتباط با استانداران و گزارشگران در مسیر جاده امام رضا(ع،) طریق الرضا و مسیرهای منتهی به مشهد، مصاحبه با خادمین حرم رضوی و ارتباط با مسئولین آستان قدس و اطلاع رسانی فعالیت های فرهنگی و ویژه برنامه های آستان قدس رضوی، مستند خادمین و موکب داران مسیر جاده امام رضا (ع) و پیاده روی زوار به سمت حرم بخش های از این ویژه برنامه است.

ارتباط با کارشناسان مذهبی و اساتید حوزه و دانشگاه با مضامین راه و رسم زندگی پیامبر اعظم (ص) و وجهه کریمانه امام حسن( ع) و ترویج این اخلاق حسنه در جامعه و تبیین ابعاد علمی زندگی امام رضا (ع) و مناظرات ایشان و گفت وگو با خانواده شهدا و فرزندانشان از شیعه و اهل سنت با هدف ایجاد وحدت بین شیعه و سنی و خبر رسانی برنامه های مختلف در این ایام در سطح شهر تهران، آیین های امام رضایی از دیگر بخش های این برنامه است.

شبکه رادیویی تهران با استقرار در مشهد مقدس

شبکه رادیویی تهران با استقرار در مشهد مقدس به صورت زنده ویژه برنامه «خورشید خراسان» را از پنجشنبه ۲۳ شهریور تا شنبه ۲۵ شهریور از ساعت ۱۸ تا ۱۹ از استودیو شهید سلیمانی حرم مطهر تقدیم مخاطبان می کند. این ویژه برنامه به مناسبت شهادت حضرت امام رضا(ع) با مضمون آداب زیارت حضرت و توصیه به زیارت در روز شهادت آن بزرگوار ، گفت وگوی ویژه با خادمان امام رضا(ع) ، نقاره زن ها، موسسه خیریه و هنرمندان پیش بینی شده است. در بخش های مختلف علاوه بر مباحث کارشناسی در خصوص سیره و شخصیت امام رضا(ع) و ولایت مداری در عصر ایشان و… روی آنتن می رود.ساناز باقری تهیه کننده و سیده زرین کشاورز گوینده شما مخاطبان را از موج اف.ام ردیف ۹۴ مگاهرتز همراهی می کنند.

علاوه بر این؛ گروه تاریخ و معارف همزمان با روز شهادت امام رضا(ع) شنبه ۲۵ شهریور، از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۴ با عنوان برنامه »کوچه های خراسان» همراه مخاطبان خواهند بود. در ارتباط مستقیم با مشهد مقدس، اطلاع رسانی از تمهیداتی که تدارک دیده شده، شخصیت امام رضا(ع) و دلدادگی اقلیت های دینی به امام رضا(ع) بخش هایی از این ویژه برنامه است.

رادیو صبا در «نونوا»

نونوا» عنوان یکی از ویژه برنامه‌های این شبکه رادیویی است که در  ایام رحلت پیامبر (ص) و شهادت امام رضا علیه السلام راهی آنتن می‌شود.این ویژه برنامه در شب های رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت امام رضا علیه السلام ساعت ۲۰ تقدیم مخاطبان می شود.

رادیو نمایش در «آیین صفر »

برنامه زنده رادیویی «آیین صفر» ویژه روزهای پایانی ماه صفر از آنتن شبکه رادیویی نمایش پخش می شود.این برنامه به مناسبت شهادت امام حسن مجتبی (ع)،رحلت رسول اکرم(ص) و شهادت امام رضا (ع) از ۱۶ تا ۲۵ شهریور به روی آنتن شبکه رادیویی نمایش می رود.

رادیو پیام و پیام زندگی

« پیام زندگی» در روز ۴ بار با موضوع رحلت حضرت رسول اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع)  و امام رضا (ع)  تقدیم مخاطبان می شود.

رادیو ورزش و «گود ارادت»

گود ارادت» به مثابه یک تکیه رادیویی که ورزشکاران در آن به عزاداری و سوگواری می پردازند . مرثیه سرایان و سخنرانان و کارشناسان مذهبی از جامعه ورزش هستند و گزارش هایی هم از حضور ورزشکاران در هیئت های مذهبی سراسر کشور پخش می شود . «گود ارادت» روز ۲۳ شهریور از ساعت ۱۰ تا ۱۲ شنیده می شود.در برنامه «به اضافه ورزش»ساعت ۱۲:۱۵ به مدت ۴۵ دقیقه ، به موضوع  رحلت حضرت رسول اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و به موضوعات متنوعی که به طور مستقیم به ورزش مرتبط است، می پردازد.

در روز شهادت امام رضا (ع) «پناه پهلوانان» از ساعت ۱۰ از متن و گفتار رادیویی و گفت وگو با کارشناس بهره می گیرد، از آنجایی که بارگاه این در طول تاریخ پناهگاه رادمردان و پهلوانان بوده است. انعکاس این ارادت مورد هدف این برنامه خواهد بود . ارتباط زنده با گزارشگر حاضر در حرم مطهر و بخشی دیگر از این برنامه به خدام افتخاری جامعه ورزش و ورزشکارانی که مدال را به آستان قدس تقدیم نموده اند، اختصاص دارد.

رادیو جوان و امت رسول الله

برنامه “با تو حالم خوبه” از حرم امام رضا (ع) به سیره اجتماعی و زندگی حضرت رسول (ص) و امام حسن مجتبی (ع) می‌پردازد. این ویژه برنامه از ۲۱ تا ۲۵ شهریور، از ساعت ۲۰ الی ۲۱، از شبکه رادیویی جوان پخش می‌شود.

ویژه برنامه “امت رسول الله” به مناسبت رحلت پیامبر اکرم (ص) در روز ۲۳ شهریور برگزار می‌شود. هدف این برنامه افزایش وحدت در جهان اسلام و نقل و قول مسلمانان از کشورهای مختلف درباره ارادتشان به پیامبر اکرم (ص) است. همچنین، نقش محوری و ستونی پیامبر اکرم(ص) در تقریب و تجمیع ادیان جهان اسلامی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. این برنامه از ساعت ۱۶:۳۰ روانه آنتن شبکه رادیویی جوان خواهد شد.ویژه برنامه “من به تو نزدیکم” به مناسبت ایام سوگواری ۲۸ صفر و رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا(ع) با هدف الگوبرداری از سبک زندگی اسلامی و اخلاقیات و بررسی اخلاق حسنه و صبر بردباری ائمه اطهار که از ساعت ۹ الی ۱۱ ، از شبکه جوان به شنوندگان ارائه می‌شود.

همزمان با سالروز شهادت امام رضا (ع)، برنامه “با تو حالم خوبه” از حرم مطهر امام رضا (ع) در ساعت ۲۰ الی ۲۱ روانه آنتن خواهد شد. همچنین به مناسبت شهادت امام رضا (ع)، مستندی به عنوان “سهم من”، ویژه برنامه های  “سوگنامه” و “زیر دستان بارانیت” را به همراه مطالبی مرتبط با زندگی و شهادت امام رضا (ع) پخش خواهد کرد.

رادیو اقتصاد به برکت خورشید در تبار معتبر

«تبار معتبر» عنوان  برنامه ای که به موضوع پرداخت دستمزد كارگر و رابطه آن با اقتصاد سالم می پردازد . این برنامه ۲۳ شهریور ساعت ۱۰ پخش می شود. برنامه صبحگاهی« روزی نو »در گفتگو با کارشناسان مذهبی رزق و روزی حلال از منظر پیامبر اسلام را مورد بررسی قرار می دهد . این برنامه در این روز ساعت ۶:۱۰ پخش می شود .در برنامه« عصرانه کاری »با دعوت از یکی از متولیان مسجد در خصوص  برگزاری مراسم رحلت پیامبر اکرم(ص) در مساجد و مروری بر خاطرات ایشان در مراسم های مذهبی پرداخته می شود.این برنامه در این روز ساعت ۱۸ پخش می شود.

برنامه “به برکت خورشید” با بررسی اندیشه های اقتصادی امام رضا(ع) راه حل های اقتصادی برای مشکلات کسب و کار و معیشت را در آموزه های رضوی و سبک زندگی امام رضا (ع) جستجو می کند.این برنامه شامل بخش های متنوعی چون گفت و گوی کارشناسی با صاحبنظران اقتصاد اسلامی و پخش مرثیه هایی در سوگ قبله هفتم مسلمانان جهان است. این برنامه ۲۵ شهریور ساعت ۱۰ از رادیو اقتصاد پخش می شود.در برنامه “بزرگراه اقتصادی” با حضور کارشناسان مذهبی سیره اقتصادی امام رضا(ع) مورد بررسی قرار می گیرد . این برنامه ۲۴ شهریور ساعت ۱۸ از رادیو اقتصاد روی آنتن می رود.

ایرانصدا و روز هجران

در روز رحلت رسول اکرم(ص) و  شهادت امام حسن مجتبی(ع)، پادکست روز هجران  به تهیه کنندگی  ناصر هاشمی، و در روز شهادت امام رضا (ع) پادکستی به تهیه کنندگی حسین معصومی از پایگاه موسیقی ایرانصدا  شنیده می شود.

رادیو سلامت و «شور و شعور»

رادیو سلامت در روزهای پایانی ماه صفر برنامه «شور و شعور» را از تهران و مشهد به روی آنتن می برد. محوریت برنامه تبیین و معرفی سیره و اخلاق مداری این سه فروغ بی بدیل نبوت و امامت است.

رادیو ایران در باغ ارغوان

ویژه برنامه‌های «باغ ارغوان» با نگاهی مذهبی مداحی‌ها و نوحه های مناسب روزهای پایانی ماه صفر را با اجرای مریم نشیبا ۲۲ و ۲۳ شهریور ساعت ۱۵ تقدیم می‌كند. «دیباج» برنامه مشاعره‌ای از اشعار آیینی مرتبط با روزهای پایانی ماه صفر که ساعت ۱۷:۱۰  روانه آنتن می شود. «یك دو صدا»  یادمان تعزیه خوان فقید علاالدین قاسمی است كه ساعت ۱۷:۳۰ تقدیم مخاطبان می شود.«خانه دوست اینجاست»ساعت ۱۸:۰۰با موضوع سبك و سیره نبوی پخش می شود.

«خورشید نامه» ویژه برنامه ای است که از مشهد مقدس و از جوار بارگاه مقدس امام رضا(ع)  ساعت ۲۲ تقدیم می شود. «راه شب» پنج شنبه بامداد از ارتحال جانسوز پیامبر اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) می گوید. «پیامبر مهربانی» ویژه برنامه دیگری است كه با بهره گیری از سیره حضرت پیامبر اکرم(ص) و حضرت امام حسن مجتبی(ع) و تاثیر آن در زندگی جاری مردم همزمان در سالروز رحلت حضرت رسول، ساعت ۰۵:۱۵ روانه آنتن می شود.

«به نام عشق» از ساعت ۹ به بررسی خصوصیات رفتاری پیامبر(ص) می پردازد، «روایت رهایی» با محوریت روز شماری مناسبت های روزهای پایانی ماه صفر ساعت ۱۱ تقدیم می شود. «به افق نور» از ساعت ۱۱:۴۰ از فضایل اخلاقی حضرت رسول(ص) و امام حسن مجتبی(ع) می گوید.

رادیو فرهنگ و نگاهی به سیما و سیرت پیامبر اکرم (ص)

برنامه «هفت‌کوچه در سوگ » ویژه شهادت امام رضا (ع) با نگاهی به زندگی آن حضرت و سیره رضوی ساعت ۹ صبح جمعه ۲۴ شهریور پخش می شود و برنامه «در سوگ خورشید خراسان» نیز ویژه برنامه شب شهادت امام رضا (ع ) ساعت ۱۷ تا ۱۹ با موضوع شخصیت شناسی امام رضا (ع) از این شبکه رادیویی پخش می شود.

در برنامه« صحن کبوتران» که  ساعت ۲۰:۳۰ جمعه شب پخش می شود در این برنامه دکتر مدرس زاده بررسی شعر رضوی در زمان قدیم تا عصر صفوی می پردازد و‌ در بخشی دیگر نیز ، رضا اسماعیلی؛ شاعر و منتقد، اشعار رضوی شاعران معاصر را معرفی و بررسی می کند.

روز شنبه ۲۵ شهریور ماه، نیز برنامه «آسمان هشتم » ساعت ۸  و بازپخش آن ساعت ۱۵ به روی آنتن می رود و در ساعت ۸:۳۰ همان روز «یك لقمه بركت» كه مستندی است در خصوص حال و هوای كسانی كه غذای حضرتی می گیرند با موضوع تاریخچه غذای حضرتی از اولین غذا تا امروز پخش می شود .ساعت ۹ تا۱۰:۳۰ نیز ویژه برنامه ای زنده با موضوع شخصیت شناسی امام رضا(ع) با بخش های کارشناسی، گزارش و ‌ارتباط با مشهد مقدس روی آنتن می رود.

هنرصدا/ حامد بهجتی

به اشتراک بگذارید

*

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.