امام حسين (ع) :
۞ پروردگارا... آن كه تو را نيافت، چه يافت و آن كه تو را يافت، چه از دست داد؟۞
Tuesday, 11 May , 2021
امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 30 رمضان 1442
شناسه خبر : 24711
  پرینتخانه » اخبار, برنامه های رادیو, رادیو تهران تاریخ انتشار : ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸ |
«پارک شهر» برنامه جسور رادیو

گزارش از پشت صحنه برنامه «پارك شهر» از رادیو تهران

گزارش از پشت صحنه برنامه «پارك شهر» از رادیو تهران

برنامه«پارک شهر»، مجله صبحگاهی رادیو تهران است که با هدف اطلاع رسانی دقیق وقایع روز سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ورزشی و همچنین ایجاد نشاط و طراوت صبحگاهی تدارک دیده شده است.

به گزارش هنرصدا به نقل از روابط عمومی رادیو تهران؛ برنامه«پارک شهر»، مجله صبحگاهی رادیو تهران است که با هدف اطلاع رسانی دقیق وقایع روز سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ورزشی و همچنین ایجاد نشاط و طراوت صبحگاهی تدارک دیده شده است. برنامه «پارک شهر» کاری از گروه برنامه ریزی و مدیریت شهری شبکه رادیویی تهران است که هر روز جز جمعه ها از ساعت ۶:۴۰ تا ۸:۲۰ روی آنتن می رود.
شما شنوندگان می توانید برای آگاهی بیشتر از اتفاقات و رویدادهای روز، گفتگوی ویژه برنامه پارک شهر رادیو تهران را با مسئولین کشوری و لشکری در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی روی موج اف.ام ردیف ۹۴ مگاهرتز دنبال کنید.
برنامه پارک شهر از آن دسته برنامه هایی که به دلایل مختلف از جمله گفتگوهای ویژه با مسئولین عالی رتبه و پیگیری مشکلات و دغدغه های مردمی، تحلیل و بررسی اخبار و رویدادها و… بازتاب بسیار گسترده ای در مطبوعات و خبرگزاری ها دارد و از برنامه های برند شبکه های رادیویی است.
پیگیری مسائل مبتلا به مردم
محمد بخشایش یکی از تهیه کننده های فعال شبکه رادیویی تهران که در هفته ای که ما مهمان برنامه هستیم تهیه این برنامه را بر عهده دارد، وی درباره انتخاب موضوع روز برنامه می گوید: موضوع روز اتفاقی که در روزهای متفاوت می افتد و می تواند محل بحث و سوال و تبادل نظر با مخاطبان باشد. مردم باور دارند یک صدا، سخن و سخنگویی در صدا و سیماست و رسانه ملی که زبان آنها می شود و به طنز، به جد و با کنایه و حتی با طرح موضوع و گفتگو آن چیزی که برای مردم دغدغه و سوال است را تبیین و تفصیل می کند. این در مورد انتخاب محتواست و بیشتر برمی گردد به موضوعات روز و مسائل مبتلا به مردم.
رسیدن به واقعیت اخبار
وی ادامه می دهد: در مورد تولید محتوا هم یک تیم بسیار قوی و حرفه ای از ابتدای پارک شهر پشت این گروه بوده است و با همکاری مدیر گروه سعی می شود حرف هایی مطرح شود که بیشتر به درد مردم بخورد لمپنیسم را کمتر رواج بدهد، موج سواری نداشته باشد مثل شبکه های مجازی یا شبکه هایی که روی اخبار فضای مجازی بدون تحقیق و پژوهش پیرامون آن موضوع واقعیت ها را برای مردم بیان کنیم. خیلی مواقع مسائلی که در فضای مجازی تلگرام و اینستاگرام است بیشتر ساخته و پرداخته ذهن یک فرد یا صاحب یک کانال خبری یا خبرگزاری است و دیگران هم بدون تحقیق و پژوهش به سرعت نشر می دهند، اما رسیدن به واقعیت آن موضوع، پخش و گسترش آن خیلی مهم تر از آن که ما هم صدا با آن کانال ها که بعضا هم زرد هستند نشان دهیم که حرف مردم و عوام هستیم.
بخشایش با پاسخ به این پرسش که به چه دلیل برنامه پارک شهر برند است، توضیح می دهد: این که پارک شهر برند برنامه های رادیویی است را نمی دانم، اما این را می دانم که برای این که بتوانیم یک برنامه را جا بیندازم از لحاظ اسم و رسم،؛ اولا واقعا تلاش و پشتوانه فکری قوی می خواهد در یک تیم قوی فکری و دوم این که بدانیم که چطور بتوانیم خودمان را گسترش بدهیم.
تولید کننده اخبار
به گفته تهیه کننده پارک شهر؛ بی شک رادیو رسانه ای که خبرساز است، نه رسانه خبر سوز یا بهتر بگویم رسانه ای که مصرف کننده خبر باشد. ما از روز اول تصمیم گرفتیم که با تهیه خبر عادی یا طنز کردنش نه خبر سوزی کنیم نه مصرف کننده باشیم. ما همیشه سعی می کنیم تولید کننده خبر باشیم، تولید خبر باعث می شود رسانه ای که تولید کننده خبر است، کم کم اعتبار کسب کند و معتبر شود و بین دیگر رسانه ها دیده و شنیده شود. شاید یکی از دلایلی که پارک شهر را از دیگر برنامه های صبحگاهی و دیگر برنامه های رادیویی متمایز کرده این که خودمان تولید کننده هستیم، خودمان اخبار و تحلیل های تولید کننده داریم و کمتر سعی می کنیم سمت مصرف کنندگی برویم.
پیگیری مطالبات مردمی
مسعود محمودخواه، مدیر گروه برنامه ریزی و مدیریت شهری رادیو تهران با اشاره به اهداف برنامه پارک شهر می گوید: پیگیری مطالبات مردم و ایجاد ارتباط متقابل و دو سویه بین مسئولان شهری و مردم از جمله اهداف این برنامه رادیویی است.
گفتگو زنده با مقامات عالی رتبه کشور برای اطلاع رسانی دقیق درباره مطالبات مردمی مانند گفتگو با وزراء، مقامات لشکری و نظامی، دادستان و معاونان دادستان کل کشور، جبهه های سیاسی و فعالان احزاب و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و… از جمله رویکرد برنامه پارک شهر است.
پایش مستمر نظرات مخاطبان
محمودخواه معتقد است: در این برنامه از طریق پایش مستمر نظرات مخاطبان و توسعه کمی و کیفی ارتباط با مخاطبان، مخاطب شناسی علمی انجام می شود. افزایش سواد رسانه ای مخاطب با بررسی و تحلیل نقادانه اخبار و اتفاقات مجازی و همچنین معرفی خیرین و چهره های مردمی تاثیرگذار با هدف فرهنگ سازی و الگو سازی مانند خانواده شهدای مدافع حرم، مدافعین سلامت، آتش نشانهای فداکار و معلمان مناطق محروم از دیگر مواردی است که در این برنامه دنبال می شود.
تعامل مناسب با مخاطب و کارشناسان
محمدحسین امیدی که از آغاز به کار برنامه (تابستان ١٣٩٧ ) اجرای برنامه پارک شهر را بر عهده داشته است، درباره اجرایش توضیح می دهد و می گوید: من تقریبا همه برنامه های ورزشی، فرهنگی، قرآنی و… را اجرا کرده ام، اما بیشتر در حوزه برنامه های اجتماعی و سرگرمی فعال هستم و اجرای من با توجه به زمان پخش، متن برنامه، هدف گذاری برنامه ساز و… متفاوت است، اما تلاش می کنم در برنامه های گوناگون ساختار شخصی اجرای خودم را هم حفظ کنم. چون قالب برنامه پارک شهر مجله ای است و به موضوع های مختلف می پردازد؛ تلاش می کنم به مسائل روز در حوزه هایی مانند ورزش، سیاست، فرهنگ و هنر و… مسلط باشم. تعامل مناسب با مخاطب و کارشناسان برنامه و ایجاد فضای مفرح صبحگاهی از دیگر مولفه هایی است که در پارک شهر سعی بر رعایت آنها دارم.
امیدی با اشاره به دلایل موفقیت این برنامه می افزاید: این برنامه توانسته موفق باشد، به نظر من به روز بودن، خلاق بودن، احترام به نظر مخاطب، جسور بودن، پیگیر مطالبات مردم بودن، دوری از تعارفات کلیشه ای با مسئولین از عوامل موفقیت برنامه پارک شهر هستند.
اما برای این که مجری یا گوینده ای موفق باشد، نیازمند مولفه هایی است؛ مجری و گوینده موفق علاوه بر برخورداری از ویژگی های اولیه مورد نیاز این شغل مثل صدای خوب و سواد کافی نیازمند هوش هیجانی بالا جهت تصمیم گیری به لحظه و درست و خلاقیت در اجراست.
امیدی با پاسخ به این پرسش که در حین اجرا به چه مسائل و نکاتی توجه می کنید؟ اگر در حین اجرا اشتباهی از شما سر بزند، مثلا واژه های را بد تلفظ کنید یا تپق بزنید، چطور این اشتباه را جمع و جور می کنید؟ می گوید: به موارد و نکاتی که در سوالات پیشین پاسخ دادم توجه می کنم، در خصوص اشتباه از مخاطب عذرخواهی و کلمه ای هم که بد تلفظ شود یا اشتباهی صورت بگیرد، اصلاح می کنم.
همان طور که شما فرهیختگان رادیو تهران برنامه پارک شهر را دنبال می کنید و در این گزارش صحبت های عوامل برنامه ساز این برنامه را خوانید آگاه هستید که این برنامه پیگیر مطالبات شما مخاطبان و همراهان همیشگی است و به‌دنبال ارتقای اطلاعات عمومی مخاطبان و پاسخگویی به سوالات شنوندگان محترم رادیو تهران است. شماره تلفن های ۲۲۶۵۲۴۶۶ و ۲۲۶۵۲۴۶۵ یا سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۹۴ برای شما مخاطبان در نظر گرفته شده است، هر روز جز جمعه ها از ساعت ۶:۴۰ دقیقه پاسخگوی شما همراهان هستیم.
مخاطبانی که موفق به شنیدن برنامه پارک شهر نشده اند؛ می توانند در هر ساعت از شبانه روز از طریق اپلیکیشن ایران صدا و سایت رادیو تهران این برنامه را دریافت کنند.
مخاطبان در سرتاسر دنیا می توانند از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید. در محدوده استان تهران از طریق موج اف.ام ردیف ۹۴ مگاهرتز و ای.ام ردیف ۱۳۳۲ کیلوهرتز شنونده ما باشید.
همچنین شنوندگان از سرتاسر کشور هم می توانند شبکه رادیویی تهران را از طریق گیرنده های دیجیتال(ست تاپ باکس) دریافت کنند.

به اشتراک بگذارید

*

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.